Wpis z mikrobloga

#java #javafx #swing

Muszę w Javie zrobić prostą aplikację desktopową wyświetlającą tabelkę z danymi. Kiedyś takie rzeczy robiło się w Swingu. Ale teraz pomyślałem, że skorzystam z nowszego i polecanego rozwiązania JavaFX.

Kto to wymyślił? Nie ma normalnej obsługi TableView? Serio muszę napisać 200 linii kodu, żeby dodać 10 wierszy w trzech kolumnach?
  • 9
@mk321: tez mi sie nie podoba ręczne bindowanie kazdej kolumny, ale moze ma to jakis wiekszy sens. Jeszcze nie dotarlem do jakiejś mądrej konkluzji na ten temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mk321: Java jest tylko do webu? Nie mówię o Java EE, a o Java SE - w nim się nawet nie da nic webowego napisać (po za aplikacjach na socketach).

To w czym polecasz mi to napisać? W apce muszę mieć: tabelkę, wykres. Nie chcę pisać w C# (wiem, że tam to mogę sobie tabelkę nawet i wyklikać).
@mafias: tak chwalą ten JavaFX, a jest po prostu ułomny. Chyba przejdę na Swinga... Chociaż w budowaniu tabelki czy beznajdziejnych layouterach też za fajny nie jest ;/
@mk321: przede wszystkim możliwości jakie daje JavaFX, Observable Collections to jest inna liga w porównaniu do tego co daje Ci domyślnie Swing.
Tabelę wyklikujesz w Scene Builderze, wstrzykujesz tabelę do kontrolera, gdzie konfigurujesz kolumny. Dalej w celu dodania kolejnych wierszy wystarczy modyfikować listę podpiętą pod tabelę i wszystko odświeża się automatycznie.
Efektywnie trzeba napisać z 20 linijek kodu, reszta to trochę klików.
@Eoghan: nie potrzebuję innej ligi (bindowania itd. itp.). Chciałem zrobić tylko banalną tabelkę z kilkoma kolumnami i wierszami. Nie chcę korzystać ze Scene Buildera, bo to dodatkowy narzut śmieciowego kodu.

Jest to aplikacja na laboratoria, gdzie są mega skomplikowane algorytmy w kodzie itd., a do tego potrzebuję tylko dodać tabelkę z wynikiem danych. Że nikt nie pomyślał, żeby zrobić jakiś prostacki interfejs w JavaFX...

Coś podobnego jak jest w Swing:

DefaultTableModel