Wpis z mikrobloga

Suchajcie mirki programujce, jestem szalony!

tl;dr


Prawdę mówiąc z tym programowaniem w HTML to zgrywa. Tak naprawdę pracuję programując w PHP (tak, większość z was i tak uzna to za żart... ale ja nie o tym). Wkurza mnie w php ta jego nieskładność, rozbieżności, słabe, dynamiczne typy (najgorsze połączenie!) i to, że jest zbyt prosty, przez co przyciąga wielu partaczy i pozwala na robienie burdelu poprzez wprowadzanie nieprzemyślanych zmian "na szybko". Jednocześnie debugowanie tego to koszmar (xdebug tutaj trochę pomaga, ale i tak większość znanych mi ludzi używa jako głównego narzędzia... var_dump!).

Stąd właśnie postanowiłem coś z tym zrobić. Zrobić coś, żeby nie zwariować do końca. W pracy zajmuję się PHP, za to w domu tworzę sobie frameworka w C! Czemu akurat C? Bo to jest język, który nie pozwala na robienie tego, co mnie wkurza w PHP właśnie. Język stabilny, z długą, siwą brodą. Każdy wie, że istnieje coś takiego jak C albo C++.

Trochę opisu co to ma być: wzoruję się na codeigniterze (pokochałem go za prostotę, mimo wszystko, oraz za wyjątkowo niski narzut). Kontrolery i modele opierają się na bibliotekach dynamicznych, przez co tak naprawdę programista wybiera, w jakim języku pisze, chociaż oczywiście najbardziej wspierany ma być C/C++. Nie wykluczam mimo wszystko zrobienia wrapperów, które pozwolą na pisanie w PHP czy w Pythonie, bo wiem, jak bardzo takie języki przydają się przy prototypowaniu.
Widoki będą w stylu handlebars. Jedna rzecz mnie wyjątkowo w tym urzeka - nie da się wsadzić zbędnej mechaniki do widoku, jak to nagminnie spotykałem w php.

A teraz chciałbym powiedzieć po co w zasadzie to piszę. Otóż, potrzebuję tej odrobiny psychicznego wsparcia. Krytyka samej metody i pomysłów jest jak najbardziej mile widziana, ale nie chciałbym też być zbytnio od tego pomysłu odwodzony. Po prostu chcę to zrobić, dla samego siebie, dociągnąć projekt i opublikować, a zbyt często takie rzeczy ginęły gdzieś w odmętach dysku.
W związku z czym zaczynam prowadzić regularnego bloga o postępach, wnioskach, o nauce, o tym wszystkim co związane. Napisałem - o nauce, bo tak głównie traktuję ten projekt, jako próbę wejścia na wyższy poziom tego pięknego języka. Jeśli kogoś to nie interesuje absolutnie, proszę się nie krępować tylko czarnolistować. Wszyskto będzie pod tagiem #backendwc.

No i trochę jak daleko już zaszedłem - bardzo blisko powiedział bym. Zrobiłem kilka niezbędnych w takich projektach rzeczy - jak napisanie własnej obsługi tablic i stringów (chcę polegać na jak najmniejszej ilości niestandardowych bibliotek), przetworzenie danych z cgi na przyjaźniejszą strukturę zapytania, zalążek obsługi wyjścia (obsługuje już nagłówki, koślawe cookies i buforowanie wyjścia). Ogólnie jest jeszcze przede mną baaardzo długa droga.

Pozdrawiam wszystkich maniaków programowania dla zabawy, życzcie mi jak najmniejszej ilości wycieków. Liczę na porady od bardziej zaawansowanych ode mnie, w razie, gdyby istniało jakiekolwiek zainteresowanie, to na pytania też chętnie odpowiem.

#webdev #webdesign #nerd #programowanie #backendwc
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ProgramistaHTML: Więc prosty wniosek jest taki: w c jest więcej do spieprzenia. Nie oznacza to, że ktoś się bardziej przyłoży. Inna sprawa, że skoro ma to być framework to nie wiem dlaczego ma nie dostarczać obsługi tablic.
Nie odciągam Cię od pomysłu, wręcz przeciwnie, tylko nie szukaj argumentów na siłę. Ten o nauce jest wystarczający. Jeżeli będziesz miał dobrą abstrakcję na system operacyjny to można portować też na systemy wbudowane
  • Odpowiedz
@stacktrace: Repo na githubie otworzę na pewno, ale dopiero kiedy dostarczę 1 wersję, która jako tako będzie działać. Chcę wyklarować jasną ścieżkę w którą będę dążył.

Co do systemów wbudowanych - nawet o tym póki co nie myślałem. Na początek chcę uzyskać coś do obsługi samych zapytań przez CGI, na takie rzeczy czas przyjdzie później, kiedy ta część już będzie gotowa.

Obsługę tablic oczywiście mam zamiar dostarczać, a w zasadzie
  • Odpowiedz