Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór Mircy z #piwowarstwo,

Mam prośbę o analizę receptury na coffee stouta z ekstraktów.

Składniki
1.7 kg ciemny LME WES
1.7 kg jasny LME WES
0.4 kg jęczmień palony
0.2 kg słód czekoladowy
0.2 kg kawa mielona
2 laski wanilii
50 g Fuggles

Receptura
Jęczmień palony i słód czekoladowy na 15 minut w 70 st C w 20L wody.
Zagotować.
Dodać ekstrakty.
60' Fuggles 25 g
10' Fuggles 25 g
Flameout: kawa i wanilia (ziarenka) na 5'.

Co chcę uzyskać
Mocny palony, kawowy posmak i delikatną nutę wanilii. Brzeczka 14 Blg.

Pytanie
Jakie drożdże? Chciałbym spróbować jakichś płynnych, bo efekt w stosunku do suchych wydaje mi znacznie lepszy.
  • 17
@kon-jakub: wanilie daj na cichą, nawet całe laski. w browamatorze masz płatki dębowe w małych opakowaniach, mogą zrobić więcej od wanili. kawę też bym na cichą dorzucił
wanilie daj na cichą, nawet całe laski. w browamatorze masz płatki dębowe w małych opakowaniach, mogą zrobić więcej od wanili. kawę też bym na cichą dorzucił


@_sn: W jakiej formie na cichą? Trochę obawiam się infekcji. Rozwiniesz temat płatków dębowych? Jakie posmaki dają?
@kon-jakub: płatki w teorii nadają trochę charakteru beczki, głównie wanilia(dąb zawiera waniline).

ja na cichą wrzuciłem normalnie laski wanili(2 na 16 litrów) tak jak wyjąłem z paczki i było ok, choć efekt był bardzo delikatny. nigdy nie uda Ci się w domu w pełni uniknąć zakażenia piwa, ważne, by drożdże nie dały się rozwinąć infekcji. a jesli będą miały odpowiednie warunki do fermentacji to raczej na to nie pozwolą.

zastanawia mnie
zastanawia mnie łączenie słodów i ekstraktów. słody w jakimś woreczku chcesz gotować czy filtrować całość potem?


@_sn: Tak, w słynnym piwowarskim woreczku muślinowym.
@LowcaAndroidow:"świeżo zmieloną kawę zalewasz sterylna zimną wodą i trzymasz przez 24 godziny.
Dodajesz przy butelkowaniu "...będzie sam posmak? czy sam aromat? nie znam tej metody i temu pytam
kawa dodana na 10-5min daje smak kawy
@kon-jakub: coś tam, coś tam...na jaki hooy chmielisz 10' chcesz mieć smak chmielu czy piwa? daj goryczkowy chmiel na 60' delikatnie i dojeb kawą, która nie da kwasowości, kolo 200/300g wyciągu zmielonej, znawcy mówią "musi być Arabica! "
@kon-jakub: btw polecil by ktos miejsce gdzie mozna kupic laski wanilii po rozsadnej cenie ?
paczkowane firm przyprawowych, przyprawiaja mnie raczej o bol serca przy kasie [kamis 1 laska 12zl, druga firma 2 po 10+] i zerowy efekt w piwie
@kon-jakub: nie wrzucaj lasek wanilii na cicha. Wanilia zawiera tluszcz ktory nie lubi sie z bialkami ( ͡° ͜ʖ ͡°) i zabija piane. Platki debowe lepszym pomyslem, ale sam ich nie uzywalem, za tydzien sprobuje. Jezeli chodzi o kawe to rowniez popieram cold brew. Tez na cicha. W moim coffee milk stoutem kawa pachniala jak swiezo zaparzona. Nie pamietam jakie to ilosci byly, wieczorem sprawdze zeszyt to