Wpis z mikrobloga

Kilka moich spostrzeżeń o Szwajcarii, którą miałem ostatnio okazję odwiedzić:

- Szwajcaria to kraj policyjny - policja pojawia się nagle, oczyście gdy najmniej się jej spodziewasz i zdarza się to bardzo często. Kary za złamanie przepisów są ogromne i dużo łatwiej stracić prawo jazdy niż w Polsce.

- To nie kraj dla królów szos - poruszanie się samochodem było dla mnie najdziwniejszym doświadczeniem. Maksymalnie na autostradach 120 ale często są ograniczenia do 100 lub 80. Nie ważne czy matowy Aventador, Ferrari, Avensis czy Golf. 98% pojazdów nie przekracza dozwolonej prędkości. Po Polsce jeżdżę ile fabryka dała ale tam nie jechałem więcej jak 140 bo było by mi aż głupio. Poza tym lewy "szybszy" pas zazwyczaj poruszał się 5-10 km/h więcej od prawego więc nawet szkoda przyspieszać. W mieście również kultura jazdy na najwyższym poziomie - jazda na suwak, brak chamskich zachowań i typowych kierowców BMW.

- Niesamowite widoki na każdym kroku - jak to na kraj górzysty przystało, piękne widoki nas nie odpuszczają od wjazdu do wyjazdu. Nie jestem poetą, nie jestem w stanie tego opisać, to trzeba zobaczyć.

- Cen zdecydowanie nie przeliczamy - jeżeli będziemy mnożyć ceny we frankach na polską walutę to szybko stamtąd uciekniemy, ponieważ wartości są polskie a ceny we frankach. Np. BigMac: 10 zł / 11 franków, Cola 2L: 4 zł / 4 franki, Obiad: 20 zł / 20 franków.

- Bardzo mili ludzie - nieraz z uśmiechem na twarzy machali z samochodów gdy szedłem górską dróżką zwiedzając okolicę. W sklepach równie kulturalnie i z uśmiechem.

- Porządek - na ulicach nie ma syfu. Nie walają się tony śmieci jak w różnych krajach zachodu i Polsce.

- Wszędzie coś się buduje/remontuje - co krok spotykałem dźwigi, koparki, rusztowania. Remonty i budowy są często spotykanym elementem krajobrazu miejskiego.

- Stylistyka budowli współgra - obok starych budynków stoją nowe i nie gryzą się.

- Bardzo dużo ogromnych zakładów przemysłowych - bardzo często można spotkać ogromne zakłady przemysłowe. Jest ich zdecydowanie więcej niż w Polsce.


Ciężko mi podsumować jednym zdaniem ten kraj. Za krótko tam przebywałem bo raptem kilka dni ale chciałem wam przekazać to co tam zaobserwowałem. Sprostowania lub pytania piszcie w komentarzach :)

#szwajcaria #podroze #ciekawostki
s.....n - Kilka moich spostrzeżeń o Szwajcarii, którą miałem ostatnio okazję odwiedzi...

źródło: comment_CiysFZhsyXCRw1QPbFjasiTtR9Lt4NHB.jpg

Pobierz
  • 22