Wpis z mikrobloga

#prawo #januszeprawa #pytanie
Ostatnio mi podczas jakiejs rozmowy znajomy powiedział że policja nie ma prawa mnie przeszukac. Tzn ide gdzies i ciach kontrola itp jak to z tym jest? I np jak ciachną mnie jak sobie pije piwko przykładowo mają jakieś prawo do tego czy jak?
Byłbym wdzięczny za jakieś wyjaśnienie
  • 7
@nadrat24: Z tego co wiem to do przeszukania muszą mieć uzasadnione podejrzenie co do Twojej osoby( czyli jak np. widzieli, że chowasz jakiś biały proszek do kieszeni ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
@nadrat24: Policja zawsze ma prawo Cię przeszukać. Dotknąć Cię nie może straż miejska o ile nie popełniłeś przestępstwa na ich oczach tj. nie zostałeś złapany na gorącym uczynku.
@nadrat24: Mi dwa razy kryminalni przeszukiwali auto. Ostatnim razem stwierdzili, że przeszukują, bo dziwnie jadę( wyjechałem z parkingu..). Koniec końców doczepili się do niezmienionej naklejki na szybie.
@nadrat24: Z tego, co pamiętam, to chodzi nie o przeszukanie, tylko o dokonanie kontroli osobistej. Policja ma określone ustawowo przesłanki, by takiej kontroli dokonać, ale w praktyce wystarczy podobieństwo do osoby poszukiwanej, czy podejrzenie posiadania broni bez decyzji wł. organu. Czyli w praktyce zawsze i wszędzie.

Co do przeszukania - np. lokalu, to Policja może to zrobić za uprzednią zgodą sądu lub następczą zgodą komendanta (?).Piszę z pamięci, a sugerowanie się