Wpis z mikrobloga

Pytanie do znawców #arduino (i jeszcze #robotyka może). Jest taka nowa płytka podstawowa o symbolu 101. Na oficjalnej stronie zachwalają ją jako nowsze, lepsze, wszystko-mające Uno (jak rozumiem, to był dotychczasowy model standardowy). W dokumentacji wprost piszą, że wspólne z Uno ma dostępne urządzenia peryferyjne. No ale dalej czytam, że po tych swoich nóżkach przesyła 3,3V (choć nie spali się, jak dostanie 5V). I teraz pytanie - czy czasem te dostępne urządzenia peryferyjne nie oczekują albo nie oddają zwykle 5V? Jak szukać tych nakładek (shieldów?) robiących różne rzeczy, żeby pasowały do 101? A może, skoro ten model jest tak nowy, to ich jeszcze po prostu nie ma? Pomocy. Świat elektroniki to dla mnie trochę Kirgistan - niby ogólniki zrozumieć potrafię, ale mam spory problem z kluczowymi detalami.
  • 14
@bool_bool: zaraz zaraz, jeśli ja dobrze rozumiem, to shielda wpina się bezpośrednio w płytkę podstawową i komunikują się właśnie przez piny, na których 101 oczekuje (albo wysyła) 3,3V a shield oczekuje (albo wysyła) 5V. Mam wpinać shielda przez shielda z konwerterem?
@bool_bool: ok, ja rozumiem, że da się konwertować 3,3V<->5V. Może źle zapytałam w takim razie, więc zmienię treść. Czy są standardowe shieldy (komunikacja, czujniki, silniki i serwa), które pasują złączami do Genuino 101 i pracują na 3,3V? Jeśli tak, to jak ich szukać, żeby nie przebijać się przez setki linków do układów zaprojektowanych dla Uno?
@A_F_S: o ile mikroprocesor jest odporny na 5v to nie musisz sie martwić resztą ponieważ nawet 3.3v jest wyzej niż minimalny poziom napięcia stanu wysokiego dla układów 5v (różnie ale absolutne minimum to vcc/2 czyli 2.5v)
@zachwiej: mirku, błagam, mów jak do różowego (ogarniętego, ale jednak różowego). Czy jak kupię Genuino 101 (napięcie operacyjne na pinach 3,3V) to zadziała z shieldem od Uno (napięcie operacyjne 5V)? Nie pytam, czy się zjara, bo 101 jest podobno odporne na 5V, ale czy będzie normalnie działało? Stany wysokie to ja rozumiem w komunikatach IMGW w dorzeczu Wisły na Brynicy i Nidzie, ewentualnie Wieprzu, Pilicy i Liwcu - niestety nie byłam
@A_F_S: Podejrzewam, że nie ma prostej odpowiedzi. Ze shieldów typowo do 101 znajduję tylko wifi shield. 101 to stosunkowo nowe płytki, nowe procesory. Ludzie nie zdążyli potestować starych shieldów ani zaprojektować nowych.

Można spróbować pytać sprzedawcy mailowo, a nuż konkretnie któryś shield sprawdził.

Z opisów wynika, że nic nie powinno się stać A/G 101, da się też z niego zasilać urządzenia pracujące zarówno na 5 i 3,3 V. 5 V sygnału
@wonsz_smieszek: ok, to przynajmniej odpowiedź, którą rozumiem. Czyli że nie wiadomo, testuj, potem będzie lepiej. No to ok, poczekam. Mam w kręgu znajomych taką grupkę "artystów wizualnych" (ktoś tam nawet po ASP), którą kiedyś namówiłam na programowanie. "Wiecie, jest taki język Processing, jest dla ludzi, zobaczycie że to całe programowanie to żadna czarna magia". Po piwie byłam, co mnie trochę usprawiedliwia. A oni spróbowali i im się spodobało. Że piszą:
@A_F_S: btw ja jestem troche sceptyczny co do tego 101 IMO lepiej iść w ARM (due albo zero) bo wieksze możliwosci .
co do odpowiedzi to powinny zadziałać na 90%
a twoich kolegów pewnie bardziej zainteresowało by esp8266 to procesor z wifi i do tego duzo szybszy niz atmegi w arduino, no i da sie programowac w arduino :)
@zachwiej: moje koleżanki i kolegów to interesuje coś, co technicznie ogarnę sama ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sprawdzę sugerowany układ, może nie trzeba będzie się nauczyć elektroniki, żeby to ogarnąć i zostać członkinią najlepszej artystowskiej kooperatywy współczesnego świata ( ͡° ͜ʖ ͡°). Może w ogóle za bardzo jestem do przodu i, zamiast szukać najlepszej ścieżki na przyszłość, lepiej byłoby im podsunąć jakieś oswojone przez
@A_F_S: z drugiej strony, jeżeli nie chcecie czekać, to bierzcie UNO (czy jakąś inną płytkę z tej rodziny). Mają duże wsparcie, gotowe biblioteki, shieldy, instrukcje. UNO weszło chyba w 2010 roku i na pewno długo jeszcze będzie popularne. Zanim się ludzie przerzucą na nowe układy, które na dodatek mają zupełnie inne procesory, minie jeszcze dużo czasu :)
@A_F_S: A co konkretnie chcesz robić z tym Arduino? Bo 101 to jest naprawdę dosyć rozbudowana maszyna - 32-bitowa, zegar widzę 32MHz. To naprawdę kawał wydajnej maszyny, nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie operacje to jest w stanie wykonywać. Jeżeli chcesz zmieniać diody czy sterować jakimś prostym wyświetlaczem to z powodzeniem wystarczy Ci Uno sprzed wielu lat, tak jak mówi kolega @wonsz_smieszek, a i tak będziesz jeszcze miała duży zapas