Wpis z mikrobloga

Mój pierwszy kontakt z elektroniką, zamówioną na Aliexpress, zainicjował pomysł na stworzenie czegoś na pracę inżynierską. Po testach paru modułów zbudowałem swoje urządzenie razem z makietą. Jest to mój pierwszy zlutowany układ elektroniczny, podłączony do Arduino Uno, jak i pierwsza tego typu konstrukcja ze starych mebli, więc proszę o wyrozumiałość ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Link do filmu prezentującego działający prototyp
Urządzenie jest dosyć proste. Zbliżenie odpowiedniej karty do czytnika otwiera drzwi. Zasada działania opiera się o białą listę kart: główną kartą dodajemy nowe, które mogą otwierać zamek w drzwiach. Każde zbliżenie karty zostaje zapisane do dziennika zdarzeń na karcie MicroSD. Karty odrzucone zapisywane są w oddzielnym dzienniku. Zaletą tego rozwiązania jest brak jakiegokolwiek elementu po stronie zewnętrznej drzwi, co znacznie utrudnia cichy włam. Oczywiście wadą jest wymagane stałe zasilanie. Idealne do szopy lub piwnicy.
Opis teoretyczny wyszedł na 101 stron, więc nie jest źle. Teraz trzeba się przygotować do obrony. Jak wszystko się uda, to przygotuję artykuł z opisem, jak zbudować takie cuś.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uprzedzając: jestem na kierunku informatycznym, a nie elektronicznym.

#arduino #arduinozchin #informatyka #inzynieria #elektronika #diy
  • 19
@Paatryk93: starałem się opisać w miarę dokładnie zasadę działania każdego modułu, opierając się na dokumentacji technicznej. Jest ich parę, więc się uzbierało. Wyjaśniłem też najważniejsze funkcje wykorzystywane w kodzie. Jednak i tak nie wyczerpałem tematu, ale czas się skończył ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Izanagi013: Poważnie na inżynierkę wystarczy zbić parę desek i zaprogramować arduino? Zrobiłbyś to chociaż na "gołej" Atmedze, albo na jakiejś ciut poważniejszej płytce z serii stm32 discovery czy coś... Arduino to jest dobre dla artystów, czy tam dla kogo jest to reklamowane, a nie dla przyszłego inżyniera.

Uprzedzając: jestem na kierunku informatycznym, a nie elektronicznym.

Napisałeś w ogóle cokolwiek w kodzie samemu, chociaż obsługę wyświetlacza czy czegokolwiek, czy wszystko ściągnięte
@TJ_Laser: No właśnie wystarczy. Według promotora to i tak jest za dużo, oczekiwał czegoś prostszego ( ) Pozostali na roku piszą jakieś CMS, aplikacje do planu zajęć itp. korzystając z frameworków. A mogliby robić w asemblerze ( ͡° ͜ʖ ͡°). Co do obsługi modułów - wykorzystałem gotowe biblioteki, po co wyważać otwarte drzwi. Mógłbym zastanowić się ewentualnie nad dopisaniem nowej funkcjonalności, np