Wpis z mikrobloga

Czy ktoś w skrócie może mi opisać jak wyglądał polski przemysł od 1900 roku do obecnych czasów? Co się stało, że polski przemysł nie istnieje? Czy był to długotrwały proces rozpadu czy przyczyniło się do tego kilka konkretnych elementów? Czy może Polskę ominęła rewolucja przemysłowa? Pytam tutaj, bo w sieci dowiedziałem się, że wszystkiemu winna jest żydokomuna, Tusk i jaszczury z kosmosu. Te pytania są poważne, interesuje mnie to odnośnie historii gospodarczej Polski.

#ekonomia #gospodarka
  • 8
@siezyje: Nie mamy linii produkcyjnych przystosowanych dla przemysłu zaawansowanych technologii i zaawansowanych materiałów, niebieski laser i grafen to przykłady z pierwszego rzędu, nie jesteśmy dostosowani do warunków i realiów przemysłowych XXI wieku.
@bezuzyteczny: Przede wszystkim wysoki bo 35% udział przemysłu w PKB na początku transformacji ustrojowej, wynikał z gospodarki w tamtym okresie. Mimo tego 35% udziału ten przemysł był mało warty i niezreformowany.

Po 25 latach transformacji, Polska jest liderem wśród bloku wschodniego i miała w tych latach największą dynamikę jeżeli chodzi o rozwój przemysłu (mówię o regionie). Zatem błędem jest mówienie że tego przemysłu nie ma.
@bezuzyteczny: Nie możesz porównywać gospodarek krajów zachodnich, do gospodarki Polskiej. To jest podstawowy błąd. Porównuj do krajów, które mają podobne położenie geopolityczne jak my (blok europy wschodniej, który miał transformację ustrojową). Z tych krajów wypadamy najlepiej, a zacofanie do niebieskiego laseru czy grafenu nie wynika z braku przemysłu, tylko zbyt krótkiego czasu, by przemysł polski był konkurencyjny w zaawansowanych technologiach.
@bezuzyteczny: 1900. Byliśmy pod zaborami, chociażby w latach 1914-15 z zaboru rosyjskiego ewakuowano większość fabryk w głąb rosji. Po odzyskaniu niepodległości, odbudowaniu dobrobytu, przyszła II WŚ i ogromne zniszczenia, dalsza historia z centralnym planowaniem itd jest już Ci pewnie znana. Tu jest te kilkadziesiąt brakujących lat w technologii. Ale czy polski przemysł nie istnieje? Istnieje, rozwija się i ma się dobrze, przemysł wysokich technologii jeszcze kilka(naście) lat, ale też do nas