Wpis z mikrobloga

Drogie Mirko, obserwujący #visherdev, skończyłem DIY stację lutowniczą - działa ;-)

Nie jest to najlepsze podejście do tematu stacji lutowniczej jeżeli chodzi o obsługę termopary, mam listę rzeczy które można było by poprawić, ale w trakcie projektowania i tak się mnóstwo nauczyłem :) A i ze względu na to że projekt się przedłużał, musiałem zbliżać do końca, bo mogło by to trwać w nieskończoność - uważam to też za ważne ze względu na to, że trzeba wiedzieć kiedy skończył się czas na prototypowanie i trzeba wejść w fazę produkcji :)

Schemat wrzucałem kiedyś wcześniej, layout PCB się całkiem mocno zmienił (zwłaszcza część zasilająca, wylałem polygony dla bardziej obciążonych ścieżek. Udało się idealnie wytrawić dwuwarstwową PCB, kilka godzin przymiarów, testów i wyszło super z otworami 0.4 mm :)

Wrzucam zdjęcia, pytajcie jak coś chcecie, ja się cieszę że zrobiłem wszystko od podstaw - bez gotowych modułów na wszystko i Arduino :)

Trzymajcie i do następnego projektu! :)

http://imgur.com/a/7TUxQ

#elektronika #projekt #avr #diy #mikrokontrolery
Visher - Drogie Mirko, obserwujący #visherdev, skończyłem DIY stację lutowniczą - dzi...

źródło: comment_dckAwebQ9JFfOiseDVcB79DloPHfsKU5.jpg

Pobierz
  • 25
@Visher: Bardzo fajny projekt, oby stacja służyła dobrze :)
Przyczepię się tylko do obudowy a właściwie do panelu przedniego (o ile można to tak nazwać) - wygląda słabo, dlaczego potencjometr dałeś tak blisko wtyku lutownicy? Podejrzewam, że nieco utrudnia to obracanie nią (w szczególności jak jeszcze nałożysz jakąś ładną gałkę).
Ja bym dał jednak panel bez kratek, ja rozumiem, że lepsza wentylacja, no ale wygląda to strasznie :p
Pokaż jeszcze zdjęcie
@Golomp: obudowa po zasilaczu ATX, darmowa to nie wybrzydzam. Nie chciało mi się zamawiać frontu z grawerką laserową czy co :P

Enkoder wstawiłem tam najpierw, później miałem dać gdzieś z boku obudowy gniazdo, ale jednak stwierdziłem że dam na froncie i już trochę mniej miejsca było. Ogółem tu masz rację - to jest średnio zaprojektowane.
obudowa po zasilaczu ATX, darmowa to nie wybrzydzam.


@Visher: Wystarczy dać na to kawałek dodatkowej plexy i myślę, że byłoby dużo ładniej :p
Wiadomo, dla siebie to niekoniecznie musi pięknie wygladać :)

Jaki wyszedł koszt całkowity? I ile godzin pracy?
@Golomp: około 100-150h myślę - to dużo.

Ogółem to z wielką przyjemnością bym zaprojektował obudowę (przynajmniej front) i dał do wygrawerowania, i to jeszcze na jakiejś imitacji szczotkowanego aluminium, ale cóż, może kiedyś będzie mnie stać na takie atrakcje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Koszt? Trafo da się kupić za 40-50 zł (ja miałem za darmo, nowego też nie trzeba kupować tylko gdzieś poszukać jak się wie gdzie
@Visher: Te dziury (przelotki) między warstwami mają jakieś połączenie, czy to tylko otwory na wylot? ;-)
I co z tym triakiem? Bo w sumie nic nie pisałeś w poprzednim wątku już.

Ps. Wyszło całkiem fajnie.
@Kazaaa: te na ostatnim zdjęciu? wywierciłem bo chciałem jeszcze skrócić PCB po polutowaniu, a później zrezygnowałem :D

Z triakiem było tak, że on niby ma dwie anody A1 i A2 i okazało się że jest znaczenie którą dać gdzie. Jakoś to jest, że między A1 (albo A2) a bramką G przewodzi, a między A2 (albo A1) a G nie przewodzi. Ja błędnie podłączyłem w tej złej konfiguracji i brakowało "sprzężenia zwrotnego"
@Visher: Jak wytrawiałeś płytkę? Ja kiedyś to zrobiłem, przy użyciu papieru kredowego i żelazka. Ale tusz nie chciał za bardzo przywrzeć do płytki i końcowy efekt, był średni. Masz jakieś rady jak to zrobić lepiej?
@SmieszekZawadiaka: wrzucałem wcześniej schemat pod #visherdev, nie jest to jednak projekt do powielania, nie nadaje się do tego i zawiera co najmniej jeden błąd który poprawiałem po wykonaniu. Ktoś niedawno wrzucał tu swój projekt stacji lutowniczej na modułach, jak chcesz zrobić coś swojego to polecam jego rozwiązanie, jak chcesz się bawić w odkrywanie - to kopiując mój nie uzyskasz celu :)
@dktr: zużyta moc, kombinowałem i zapomniałem zmienić końcówki
@Visher: chciało ci się nawet trafo rolować od podstaw?? Gratulacje. Ja bym już raczej szukał gotowego.
Zresztą ta obudowa perforowana mi osobiście się podoba. I ta grafika :D Jest super.

Czy to mierzy temperaturę, czy tylko programuje na sztywno na podstawie jakichś testów porównawczych?
A pot daj wg mnie do góry i minimalnie na lewo bo o wtyczkę będziesz zawadzał, i ci się knob nie zmieści.
@Visher: @repro5: W sumie to źle się wyraziłem. Tusz przywierał do płytki doskonale, tylko potem nie chciał się odkleić od papieru po zanurzeniu w wodzie. Efekt był taki, że musiałem ten papier delikatnie oddzielać nożykiem. I te ścieżki wyszły poszarpane, ale na szczęście ciągłe. Siedziało to w tej wodzie aż ostygła. Papieru nie kupowałem. Ze względu na to, że potrzebowałem tylko jedną płytkę, to dwie kopie ścieżek wydrukowałem na jednej
@Analityk: Kolba od stacji lutowniczej ma grzałkę z termoparą. Kolbę kupiłem na Allegro, jest to kolba od stacji Solomon SL30 CMC-ESD, od tego sklepu kupiłem także pasujący grot (nie wiem czy oryginalny, kosztował prawie 10 zł) oprócz tego który był dostarczany z kolbą. Robiłem szerokie pomiary temperatury za pomocą zewnętrznej termopary (z użyciem multimetru który miał na nią wejście) mierząc temperaturę grzałki, temperaturę grota (oddalone o 2-3mm od końcówki) i temperaturę
Visher - @Analityk: Kolba od stacji lutowniczej ma grzałkę z termoparą. Kolbę kupiłem...

źródło: comment_YfjFgHce2KSqHHQARJLiXcLdxoZoJ9r3.jpg

Pobierz
@Visher: Jak masz tego typu regulację mocy to chyba możesz odpuścić grzanie powyżej 370 st. C. Powyżej tej temp wszelkie groty szybko się utleniają i trzeba mieć je ciągle pokryte cyną.
Kurcze, teraz to mi dałeś ćwieka. Pomyślę, może też coś takiego zrobię. Wkurza mnie przepaść jaką mam w pracy i w domu.
@Visher: A możesz zdradzić konkretną markę papieru, którego używasz poza tym, że gramatura ma być 130g. Czy jak zamówię druk na takiej gramaturze, to już powinno być spoko? Ja raczej nie robię dużo projektów, ale warto wiedzieć na przyszłość :)