Wpis z mikrobloga

#fizyka #januszefizyki

Patrzcie jak gość się kłóci że
1) jest ekonomiczniej gdy naród gotuje swoją wodę na herbatę czajnikami małej mocy niż dużej, oraz
2) że to powoduje mniejsze obciążenie elektrowni np na przestrzeni 1 godziny, w sensie iż dzięki temu można stawiać elektrownie mniejszej mocy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście wiadomo że zakładamy jak ludzie używają czajniki do robienia wody, czyli np. w danym dniu 1000 osób chce ugotować każda 1 L wody (podnieść temp np z 20 do 100 stopni), na przestrzeni np. 8 godzin (np. 8:00-16:00 odnośnie herbaty parzonej w kawie).

http://www.wykop.pl/link/3040141/unia-odklada-plany-wprowadzenia-zakazu-uzywania-elektrycznych-czajnikow/#comment-34862565

#poziomnaukiwnarodziepolskim #heheszki #bestofwykop #gruparatowaniapoziomu
  • 6
@rfree: chyba nie zrozumiałeś o co chodzi. Włączając czajniki o dużej mocy w tej samej chwili, stwarzasz ogromne zapotrzebowanie na prąd. Powoduje to włączenie do sieci mocy rezerwowych (np. z importu), które kosztują kilkakrotnie więcej niż "zwykły" prąd. Zagadnienie jest dosyć skomplikowane i przyszłością są tzw. "smart grid", które powinny kompensować zapotrzebowanie lokalnie bez uruchamiania drogich mocy rezerwowych (poczytaj o "peak shaving i zobacz wyliczenia kosztów).
Tu nie chodzi o zużytą
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @rfree: chyba nie zrozumiałeś o co chodzi. Włąc...
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: tak.

Myślałem że kwestia dotyczy ogólnego zużycia energii (i jej dostarczania) w różnych np. godzinach.

Faktycznie przerwy w filmach mogą być ważniejszym elementem synchronizującym to zużycie. Jednakże, jak widzę sieć daje sobie z tym dobrze radę.
@qerda: Obejrzyj filmik który zalinkowałem, okazuje się, że w Anglii włączanie czajników o tej samej porze to poważny problem ("Fajfokloki zakichane!"). Ale faktycznie zakazywanie czegoś przez unię mija się z celem.

@rfree: sieć póki co daje radę, ale koszta przerzucania mocy są dość duże. Dlatego też powstał koncept sieci inteligentnej, w której chwilowe wysokie zapotrzebowanie spełniałyby w pierwszej kolejności stacje akumulatorowe (np. z bateriami sodowo-jonowymi), następnie generatory na sprężone powietrze,