Wpis z mikrobloga

Tak w nawiązaniu do wpisu o skradzionym punto.
W wielu komentarzach ludzie jadą po Fiacie jakby to była nie wiadomo jaka padaka. Zastanawiam się czy to kwestia błędnych przekonań czy złośliwości.

Stylistycznie GP to moim zdaniem bardzo udany samochód. Wystarczy spojrzeć jak wygląda konkurencja z tych samych lat (2005) Grande Punto będąc tyle lat na rynku, starzeje się bardzo wolno.

Silniki - mega trwałe benzynowe 1.4, w dwóch wariantach mocy i z sześciobiegowa skrzynią w wersji 16v. 11 lat temu w segmencie B to była spora zaleta. Diesle 1.9 też bardzo udane i napędzają ten mały samochód więcej niz sprawnie.
1.4 t-jet dostępne chyba od 2007 to jedne z pierwszych szeroko stosowanych silników z turbiną w tej klasie. Mocne i generalnie bezproblemowe.

Układ jezdny - całkiem dobre prowadzenie, spełnia wymogi w swojej klasie a części kosztują śmieszne pieniądze.

Komfort i wyposażenie - niektórzy chyba zapominają jak wyceniane było grande punto. To raczej tani samochód który za naprawdę niewielką opłatą oferował w salonie wyposażenie jakie w skodach czy nawet Francuzach znaleźć można było dopiero w topowych edycjach (lub wcale niedostępne). Elektryczna regulacja podparcia lędźwiowego, podłokietnik, Bluetooth z dość rozbudowana funkcjonalnością, nowoczesny komputer pokładowy, dwustrefowa klimatyzacja, niezle audio - wcale nie tak rzadkie w tych 10 letnich miejskich autach.
Ponadto w GP jest bardzo dużo miejsca w środku.

Jasnym jest, że nie jest to samochod bez wad a oszczędności wychodzą tu i ówdzie, ale w żadnym stopniu nie są to rzeczy niewybaczalne dla miejskiego, z definicji, auta które przez lata było kupowane jako jedno z tańszych 4 kółek w Polsce. To tak wdzięczny i nowoczesny jak na swoje lata samochód, że dla każdego kto poszukuje fabii, c3 albo 207, GP jest warte uwagi.

Nie, nie mam grande punto, jeżdzę rożnymi samochodami. Raz są to auta z przebiegiem 3000 km, innym razem 300 000 km, jednego dnia klasa A, innego dnia pickupy, i wciąż uważam, że Grande Punto jest niedocenianym autem. Bo przecież to Fiat ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#motoryzacja #samochody #fiat #przemyslenia
Pobierz
źródło: comment_epRYF94DKRfXDNSFE2OO8QD9HO56vmV6.jpg
  • 82
@macq2309: prawda jest taka że albo buldupią ci którzy do fury kupionej za mniej niż 10k nie wsiądą, a i których tak nie stać na więcej niż rozjeżdzonego golfa 3, albo ci którzy faktycznie wożą się furami za 50k wzwyż i uważaja innych za robaków.

Ja tam szanuje każdą furę, bo standard w klasie średniej jest dość wysoki, a ludzie lubią się wykłócać o detale, bo nie lubią danej marki i
@macq2309: nieporownuj nas do Niemiec. Niemcy przede wszystkim rozwijali swoja gospodarkę przez narodowy nacjonalizm konsumpcyjny i wysoko rozwiniety standard uslug. jesli jakas firma w niemczech wali w #!$%@? to na niemieckim rynku jest stracona bo niemiec zaplaci wiecej ale nie pozwoli sie robic w #!$%@? i trakotwac jak leszcza. bedac na szczycie mozna sobie teraz wybierac. u nas jest przepaść i tego szczytu nawet nie widać ie ostatni przypadek mirka w
@Euphor: trwałość? W większości nie ma z nią takich kłopotów, doświadczenia wsród moich znajomych i rodziny zdają sie to potwierdzać.
Dychawiczne sa 1.2 i 1.4 8v. Reszta daje rady a 1.4 t-jet ma poniżej 9s do setki
@Kreation: kierunkowskazy, swiatla, wspomniane wspomaganie, sterowanie z kierownicy, czujniki zapiecia pasow i zamkniecia drzwi, zamykanie drzwi z przycisku na pulpicie, radio czasami się samo wyłącza. To tak na szybko z glowy.
@macq2309: pamiętam jak dopiero była premiera Grande Punto, a tu już dziesięć lat minęło. Nawet po tylu latach wygląda bardzo dobrze. Kierowanie się tylko marką to totalny bezsens, szczególnie w przypadku aut używanych. Takie opinie o markach działają na korzyść kupujących, którzy szukają samochodu w bardzo dobrym stanie technicznym w dobrej cenie.
@macq2309: swoją drogą zastanawia mnie skąd bierze się nienawiść do danej marki czy grupy marek, przecież samochód sam z siebie niczego nam nie zrobi, a mimo to dużo osób dałoby się albo pokroić za daną markę albo niemal zwymiotowałoby gdyby miało jeździć inną.

Sam np. nie lubię VAGa, ale to jako reakcja na jego powszechne uwielbienie przy jednoczesnym słabym stosunku ceny do oferowanych możliwości, przy czym nie wciskam nikomu na siłę
@xetrov:

nie oznacza to że jak sobie kupię bmkę to zapomnę jak się używa kierunkowskazów i ogolę na łyso


Ja często jeżdzę X3 i bardzo się pilnuję żeby dziękować i wpuszczać przed siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°) bardziej niż w innych autach, bo stereotypy
@macq2309: w ogóle te stereotypy to ciekawa sprawa, chętnie poczytałbym jakieś badania na temat tego jak takie rzeczy przekładają się na faktyczne zachowanie na drodze a na ile to po prostu błąd obserwacji, bo sam często zwracam uwagę gdy ktoś w BMW (zwłaszcza Xcośtam) mnie wpuści, podziękuję, itp., na zasadzie: 'patrz, BMW a kulturalny' podczas gdy nie zwracam na to aż takiej uwagi gdy zrobi to ktoś w innej marce.

Inna
@macq2309: a ja mam 1.3 mutlijet 90km. Zrobione ma 150kkm i jest spoko, wnetrze spasowane moglo by być ciut lepiej, czasem potrzeszczy. Problemy z elektryką, duzo rzeczy sniedzieje... Przełaczniki przy kierunkowskazach, wtyczki przy tylnych lampach, oswietlenie tablicy rejestracyjnej. Niby nic wielkiego, ale zawsze. Wkurzający dpf, ale teraz to standard.
@johni4k: to ciekawe. U mnie było w rodzinie jedno GP i było cichutko we wnętrzu. Jedyne trzeszczenie jakie pamietam to była listwa na podszybiu, która jest typowym problemem i wystarczy ją podkleić w jednym miejscu.
Może zależy od egzemplarza
@macq2309: Dzis własnie jechałem takim z salonu 130tys nabite, ma już trzeci alternator, któryś już raz wywalone check engine i po paru innych usterkach.
Sama jazda to tragedia.
Najsmieszniejsze w tym aucie jest rozglądanie się, patrzysz w prawo a tam słupek w lewo też widzisz tylko #!$%@? słupek ;]
Jedne fajne rzeczy w tym aucie to wspomaganie i wygląd
@kapitanxsova: no patrz a u mnie w rodzinie był taki co ani razu nie stanął ani nie mial poważnej awarii. 105 kkm przebiegu.
Wspomaganie to akurat jedna ze słabszych stron.
Jazda jak dla mnie daleka od tragedii a wieloma samochodami jeżdzę