Wpis z mikrobloga

#bekazpisu #patologiazewsi #patologia #pis #500zlnadziecko #ciekawostki

Realny wpływ wprowadzenia 500zł na dziecko na żywym przykładzie sprzed 2 dni. W telewizji o tym nie usłyszycie.

Mój bliższy kumpel mówi mi ostatnio, że jego kuzyn rolnik stracił pracę i utrzymuje się tylko z gospodarki. Jego żona jest kasjerką w sklepie na wsi i zarabia 1300zł a mają małe dziecko na wychowaniu i caly dom na utrzymaniu. Do tego z gospodarki utrzymują się jeszcze jego rodzice i babcia. Poprosił mnie czy bym nie pomógł w jakiś sposób.

Po kilku dniach przemyślałem prośbę. Zadzwoniłem do niego i zaproponowałem mu podjęcie u mnie pracy. Dużo nie chciałem mu dać. 2000zł na rękę miesięcznie- ale na umowę o pracę. Co on na to? Że się zastanowi i da mi znać następnego dnia. Dziwne, nie ma pracy, nie ma perspektyw bo nie ma żadnego wykształcenia, bieda w domu, rodzina na utrzymaniu... No ale jego decyzja. Czekam do jutra.

Na następny dzień gościu do mnie oddzwania i mówi, że dziękuje za ofertę, ale jej nie przyjmie. Pytam go dlaczego, a on na to, że UWAGA "Nie opłaca się". Ciekawy dlaczego tak mówi dopytuje go dalej dlaczego tak uważa skoro ma sytuajcę rodzinną taką jaką ma.

A on na to mówi tak: Nie opłaca mi się dlatego, że mam dziecko, na które ze względu na niskie dochody dostaje 1000zł miesięcznie z MOPSu, a od kwietnia dostane 500zł na to dziecko, czyli razem 1500zł miesięcznie. Jak przyjme pracę za 2000zł to strace te wszystkie zasiłki bo mi dochód wzrośnie i będe pracował miesiąc na dodatkowe 500zł a to się nie opłaca.

Poszedłby do pracy ale tylko na czarno...

Tak to jest z tą #dobrazmiana #polityka
  • 113
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@YodaMonster: Nie mówię, że nie pomoże to nikomu. Takie rodziny jak ta w mojej historii- czyli jedna z biedniejszych (którym podobno najbardziej trzeba pomóc) zostały postawione pod wyborem: leżysz na dupsku za 1500zł, albo pracujesz ciężko i uczciwie za 2000zł. Ludzie wybierają to pierwsze i ciągną socjal, a reszte dorabiają na boku na czarno (z czym podobno PiS walczy) albo siedzą na tyłku.
  • Odpowiedz
Co do rolników to OP ma rację, rolnicy nie lubią chodzić do innej pracy, zawsze mnie to śmieszy jacy to my zarobiali, boże jak ciężko na polu, #!$%@? a jak taki pójdzie na budowę popracować to 2 razy wolniejsze ruchy od innych i po miesiacu taki idzie uprawiać swoje poletko.


@marthines: Ten nawet rolnikiem nie jest a pasożytuje u rodziców inaczej nie dostałby nic z mopsu - bo miałby ziemię.
  • Odpowiedz
@mpcorp: Jakbym miał nic nie robić za 1500, a pracować za 2000. W wolnym czasie mógłbym zarobić sobie te 500. Dla mnie to wstyd że w moim kraju ktoś pracuje za 500USD miesięcznie i jest to legalne (nie mówię o pracach na pół etatu). Po 8 latach rządów PO zarabia się wciąż tyle samo, nie było podwyżek gdy na zachodzie były i dolar podrożał gdzieś z 3 do 4 zł
  • Odpowiedz
@mpcorp: mój kolega z żoną mają plan. On będzie tylko pracował, zrobią sobie drugie dziecko żeby im dochody na członka rodziny spadły i ona nie będzie pracować bo nie będzie się jej opłacało siedzieć w sklepie za 1300zl jak dostanie około 1000zł na dzieciaczki. A 300zl i tak by musiala wydac na paliwo, samochod itd. W sumie nic mi do tego, ale pytam jego a co bedzie jak zabiora, jak
  • Odpowiedz
@YodaMonster: Taka gospodarka i takie realia rynkowe. Jakbym podniósł ceny za moje usługi żeby podnieść pensje pracownikom to straciłbym klientów. Zawsze sie znajdzie ktoś, kto zrobi to taniej.
  • Odpowiedz
@mpcorp: a i ona dostała ofertę pracy według mnie całkiej spoko bo tez tak z 2k moze wyrwać, ale już wymyślili, że ona pójdzie do pracy(na bezrobociu teraz jest) i zajdzie w ciążę i od pierwszego miesiąca pójdzie na chorobowe. A mnie wkurzają tacy ludzie xD
  • Odpowiedz
@mpcorp: Ale kolego bądźmy tu uczciwi i nie zwalajmy wszystkiego na obecnych rządzących. Na taki stan rzeczy składają się kolejne rządy tego kraju.

Kilka lat temu miałem okazje dokształcać się z pracownikami administracji z różnych jednostek w tym z MOP'su. Ludzie którzy żyją z zasiłków to nic nowego, udawane rozwody, przepisywanie gospodarstw czy rejestrowanie mieszkań na rodziców to nic nowego. A należy tu jeszcze wspomnieć o bardzo wąskiej ale chyba
  • Odpowiedz
@rudy2007: jakimś #!$%@? cudem, najmądrzejsi w kwestii prowadzenia biznesu i płacenia pracownikom są ci, którzy NIGDY nie mieli żadnego biznesu i żadnego pracownika (a często nawet nie byli nigdy żadnym gówno-kierownikiem w pracy)
  • Odpowiedz
@Kristof7: Masz rację, to nie jest wina tylko obecnego rządu. Trzeba jednak przyznać, że dając ekstra 500zl znacząco pogłębili problem zamiast pracować nad jego zmniejszeniem.

@desygnat: Kiedyś mojego kolegi ze studiów żona zaszła w ciąże i przycwaniakowali zakładając działalność gospodarczą na żonę. Opłacając przez 1 albo 3 mieisące ogromną składkę na ubezpieczenie chorobowe (jakieś 2000zł x 3 miesiące) szła na macierzyński i przez cały okres urlopu macierzyńskiego dostawali
  • Odpowiedz
@mpcorp: i miałby chociażby te pińcet złoty więcej, jakby zaczął uczciwie pracować, ale pewnie mu się nie chce ruszyć tyłka do roboty :/ a myślalam, że w biedzie każdy pieniądz się liczy.
  • Odpowiedz
poprzednia ekipa rządząca jaka by nie była zatrzymała ten sposób wyłudzeń.


@mpcorp: Zasiłki wzrosły za poprzedniej władzy, te nad którymi tu ubolewasz, do życia powołała je PO bo nie PIS przez swoje 100 dni w których zrobili wielkie g***o. Te kwestie zasiłków na papierze wyglądają lepiej z powodów emigracyjnych, sam wychowałem się w małej miejscowości i dziś już tam nie ma młodych ludzi. Anglia, Szkocja, Holandia etc. Niektórzy próbują i
  • Odpowiedz
@mpcorp: a bez tego 500+ Twoja oferta by sie sprowadziła do tego że by pracował za 1000zł/ miesiac czyli 6zł/h to też by powiedział, że mu sie nie opłaca. Ten program nie wiele miał wspólnego z decyzją tego gościa
  • Odpowiedz
i miałby chociażby te pińcet złoty więcej, jakby zaczął uczciwie pracować, ale pewnie mu się nie chce ruszyć tyłka do roboty :/ a myślalam, że w biedzie każdy pieniądz się liczy.


@puncek: Będzie miał dużo więcej, bo 1,5 k to sobie na czarno dorobi. Resztę da mu państwo - czyli podatnicy i po co tu szukać pracy!
  • Odpowiedz
@mpcorp: niestety, ale tak to wygląda, że jak państwo, czyli my, dajemy, to po co taki ma iść uczciwie do pracy, skoro za tyle godz dostanie u kogoś takiego jak ty, 500 zł więcej xD
  • Odpowiedz