Wpis z mikrobloga

#prywatnynotatnik

Wybuchowe taśmy filmowe

Czyli o tym jak niebezpieczne było oglądanie i tworzenie filmów w poprzednim stuleciu.

Taśmy filmowe tworzone z azotanów lub celuloidu były oryginalnym medium, na którym kilkadziesiąt lat temu widzowie mogli zobaczyć takie dzieła jak Citizen Kane, Gone with The Wind, The Man Who Knew Too Much czy chociażby klasyczną już Casablancę – nie wspominając o tysiącach innych obrazów, które powstały przed 1951 rokiem. Mowa tu praktycznie o każdym filmie niemym jaki zagościł na dużym ekranie.

Celuloidowe taśmy były bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Dlatego, iż zostały one stworzone w dużej mierze z nitrocelulozy, która była przeciągana po gorących prętach kamery w trakcie odtwarzania filmu. W takim wypadku sam materiał zaprószał się generując przy okazji tlen, który tworzył płomień. Nie trudno zgadnąć, że ciężko było ugasić taką kombinację wodą – w tym wypadku na problemy mógł pomóc jedynie specjalny koc gaśniczy. Każda inna próba gaszenia ognia powodowała wytworzenie chmury trującego gazu unoszącego się w powietrzu.

Podczas procesu postprodukcji filmu Rashomon Akiry Kurosawy, osoby odpowiedzialne za edycję oraz montaż miały przed sobą piękny i jednocześnie frustrujący widok – cała taśma filmowa spaliła się na ich oczach. I to nie stało się tylko raz. Teruyo Nogami opisuje, iż drugi pożar miał również miejsce w procesie postprodukcji i wydarzył się zaledwie kilka dni później od wspomnianego przeze mnie powyżej incydentu. Po premierze podczas projekcji film nagle „zamroził się” na ekranie. Następną rzeczą, którą zobaczyli widzowie była ładna, systematycznie powiększająca się czarna dziura otoczona płomieniami. Ludzie wybiegli z kina a cała salka projekcyjna została wypełniona dymem aż po brzegi.

Dzisiaj dłuższe tekścicho. Pozostałe 2/3 u mnie --> http://www.jestemaleksander.pl/2016/02/wybuchowe-tasmy-filmowe/
________________________________________________________________
*Więcej treści, ciekawostek i luźnych przemyśleń znajdziesz w tagu -> #prywatnynotatnik lub po prostu subskrybując mój profil.

#ciekawostki #ciekawostkifilmowe #film #kino #historiafilmu #filmy
a.....1 - #prywatnynotatnik

Wybuchowe taśmy filmowe

Czyli o tym jak niebezpiecz...

źródło: comment_WLAyqSk63YgfUAWyzFWQ7OgRLG59iPgF.jpg

Pobierz
  • 1