Wpis z mikrobloga

Czasami się zastanawiam, czy twórcy gier komputerowych nie zaczynają pisać historii na nowo, mącąc ludziom w głowach prawdziwy obraz wydarzeń. Historykiem/archeologiem nie jestem, ale parę przykładów:

1. w Far Cry: Primal widzę, że kobiety właściwie na równi z mężczyznami polują na mamuty,
2. Red Dead Redemption - murzyni jako kowboje,
3. Europa Universalis IV (z DLC) kobiety jako doradcy władców,
4. Original War itp. - kobiety stanowią praktycznie 50% żołnierzy w armii,
5. Diablo II, Skyrim - kobiety jako kowale (wtf)

Pewnie znajdą się inne przykłady. Przeszkadza mi hipokryzja (najbardziej Amerykanów), bo przez pryzmat dzisiejszych standardów próbuje się poprawiać historię i zniekształcać obraz dawnych dziejów (pod "dawne dzieje" podciągam też fantasy, bo w końcu naśladuje nasze średniowiecze itp.). Albo inaczej - z czegoś co było raczej wyjątkiem robi się regułę, co prowadzi do tego samego - zakłamania.

Jak tak dalej będzie to dojdzie do tego, że ludzie będą myśleć, że czarni sami z siebie popłynęli sobie do Ameryki w celach zarobkowych, a Amerykanie wkroczyli do Iraku, żeby przynieść ludziom wolność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#gry #przemyslenia
  • 129
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dziadekmietek: Na tym polega marksizm kulturowy.

Jak chcesz poznać historię to idź na studia historyczne, a nie graj w gry.

@Jade: W tym rzecz, że większość ludzi nie chce poznać historii i nie idzie na studia historyczne. Właśnie dlatego w najpopularniejszych dziedzinach kultury, jak film, muzyka, gry komputerowy, jest najwięcej komunistycznej propagandy.
Ktoś, kto studiuje historię doskonale wie, że to co gadają rewolucjoniści, o kobietach kowbojach, o murzynach
  • Odpowiedz
@JesusOfSuburbia: Tak, słusznie. Po prostu ideologia ma mocny wpływ na twórczość. Nie, że to jest coś złego. Ja to tak widzę, że jak cała Europa Wschodnia ucieka od neo-socjalizmu (term wymyślony :P), tak cały Zachód jest w tym zakochany, i ma to napewno przełożenie m.in. na gry.


  • Odpowiedz
@troodon: > Ja to widzę inaczej - "nie mam pomysłu na siebie - zostanę programistką". I później taka zbłąkana owieczka trafia do pracy, do której się nie nadaje a za wszystkie niepowodzenia (faceci mają większe predyspozycje do programowania) obwiniają mityczny patriarchat, co tylko napędza i radykalizuje ruchy feministyczne.

Nie wiem czemu wykopki robią z zawodu, który jest jak każdy inny mistyczną pracę dostępną tylko dla mężczyzn. Nie mam pojęcia skąd
  • Odpowiedz
@Dziadekmietek: próbuję namówić moją dziewczynę do wyjazdu na smalltown festival w tym roku. Gdyby kobiety w takich grach i zabawach byly przyzwyczajone do roli karczmarki, szwaczki czy burdel mamy, to takie konwenty byłyby zbiegowiskiem zapoconych kucy. Na szczęscie to tylko zabawa i płeć piękna coraz czesciej bierze w niej udział
  • Odpowiedz
Czasami się zastanawiam, czy twórcy gier komputerowych nie zaczynają pisać historii na nowo, mącąc ludziom w głowach prawdziwy obraz wydarzeń.


@Dziadekmietek: Chyba raczej dzieciom, które jeszcze nie miały w szkołach historii, bo normalny, dorosły człowiek raczej zdaje sobie sprawę, że to tylko gry.

Swoją drogą to serio istnieją ludzie zainteresowani historią choćby w minimalnym stopniu - a więc tacy, którzy mogliby zauważyć wymienione przez Ciebie szczegóły i sformułować na ten
  • Odpowiedz
@Dziadekmietek: Świetne jest to, że opisujesz gry, w których biegają niebiescy ludzie, istnieje magia, Polską możesz podbić cały świat, walczysz ze wcieleniem zła albo zdalnie kierujesz sową, jednak za najbardziej nieprawdopodobne uważasz istnienie kobiet-kowali. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jade: @galaxie500:

Hiperbolizujecie. Jeżeli grając w Skyrima oczekuję, że nie pojawi się nagle megazord i zły naukowiec, to tak samo mogę oczekiwać, że nie będzie tam kobiet-kowali, ze względu na realia w jakich została gra umieszczona. Oczywiście dla was albo musi być 100% realizm, albo 100% nierealizm, bo świat jest czarnobiały i wykładamy lache na klimat gry.

Jeżeli gra opiera się bardzo mocno na historii czy danej epoce,
  • Odpowiedz
to tak samo mogę oczekiwać, że nie będzie tam kobiet-kowali, ze względu na realia w jakich została gra umieszczon


@ruszka: nie możesz, bo realia skyrima są takie, że kobiety mogą być kowalami. To nie jest problem ze złym odwzorowaniem realiów, tylko problem z tym, że ty tych realiów nie kumasz.
  • Odpowiedz