Wpis z mikrobloga

Pierwsza część zapowiadanego kursu programowania w assembly. Reprezentacja liczb, kodowanie, wyrażenia logiczne.

http://zostanprogramista.blogspot.com/2016/02/1-kurs-asembler-x86-reprezentacja-liczb.html

Dzisiaj jeszcze wrzucę wpis o budowie i zasadzie działania procesorów x86

Znaleźliście jakieś błędy? Coś jest niepoprawne? Dajcie znać, nie twierdze, że jestem nieomylny, z chęcią poprawię, żeby dbać o wartość merytoryczną materiałów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Coś dodać? Czegoś zabrakło? Piszcie śmiało, o to chodzi, żeby te kursy ludziom pasowały, jestem otwarty na propozycje :)
Słaby szablo? Wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie jestem najlepszy z webdevu więc korzystam z gotowego darmowego szablonu, jeżeli ktoś chce wspomóc fajnym szablonem to chętnie taki przytulę.

Wołam zainteresowanych:
@Nights: @shaun_the_sheep: @Ghany: @FX_Zus: @DS18B20:

#programowanie #naukaprogramowania
  • 19
@MrOsamaful: w tej tabelce na samym dole masz równoważność i symbol "->" - powinien być symbol "<->", a więc jeszcze brakuje tabelki z implikacją. w tabelce z wymienionymi symbolami brakuje równoważności.
@MrOsamaful: poza angielskimi nazwami "most significant bit" i "least significant bit" powinieneś również użyć polskich nazw najbardziej znaczący/najstarszy bit i najmniej znaczący/najmłodszy bit. zresztą, używasz tych nazw potem i czytelnik może nie wiedzieć co one znaczą.
@MrOsamaful: Całe gadanie o x86. Nikt z was pewnie nawet nie ma tej architektury w ręce. Teraz x86_64 przejęło cały świat. Proponuję jednak nie odkładać współczesności na półkę.
Programowanie 64 bitowe jest prostsze, gdyż te komputery mają dwa razy więcej rejestrów, wystarczy ich, żeby przekazywać nimi argumenty funkcji zamiast stosu.

Po drugie jest różnica ABI między Windowsem, a Unixami, którą też warto poznać.