Wpis z mikrobloga

Mirki budowlane mam problem podobny do tego co wystąpił w tagu #wiertarki kilka dni termu, mianowicie:
Chcę kupić wiertarkę do wiercenia w bloku z wielkiej płyty (kilka dziur w ciągu roku - żadna zawodowa i profesjonalna sprawa) i potrzebuję wybrać wiertarkę (dokładniej młotowiertarkę) .
Wpadła mi w oko taka:
wiertarka1

Tylko martwi mnie kilka rzeczy i chciałbym żebyście mi odpowiedzieli ( w ramach możliwości i doświadczenia)
1. Czy ten uchwyt SDS-plus to wytrzymała sprawa? Tata kilka lat temu kupił z podobnym uchwytem (nie wiadomo czy to taki dokladnie) i bardzo był niezadowolony (może, złe wiertła używał- w każdym bądź razie z czasem wiertło zostawało sztywno w ścianie a wiertarka kręciła) - na szczęście była możliwość założenia uchwytu zwyczajnego na kluczyk i problem się rozwiązał. Dlatego czy z tym uchwytem są problemy? widzę ze nawet marki typu Makita czy bosh montują takie ale posiadają też w ofercie standardowe typu uchwytu
2. Czy 800 obr/min to wystarczająco? Widziałem, że wiertarki bosha posiadają nawet 2300obr/min więć 800 wygląda słabo
3. Czy to dobry wybór do 350-400 zł ? a może coś innego? im mniej tym lepiej

#narzedzia #wiertarka #wiertarki #cokupic #majsterkowanie #majsterkowicz
  • 14
1. Czy ten uchwyt SDS-plus to wytrzymała sprawa? Tata kilka lat temu kupił z podobnym uchwytem (nie wiadomo czy to taki dokladnie) i bardzo był niezadowolony (może, złe wiertła używał- w każdym bądź razie z czasem wiertło zostawało sztywno w ścianie a wiertarka kręciła) - na szczęście była możliwość założenia uchwytu zwyczajnego na kluczyk i problem się rozwiązał. Dlatego czy z tym uchwytem są problemy? widzę ze nawet marki typu Makita czy
@Ciapaty: Na kilka dziur rocznie wystarczy jakakolwiek młotowiertarka na SDS-plus. Ten Einhell będzie wręcz za mocny. Śmiało możesz wziąć jakiegoś słabszego chińczyka na poziomie 200zł i mocy rzędu 800W. Dopóki nie uprzesz się przewiercać zbrojenia - pójdzie w płytę jak w masło.
jak się włożyło wiertło to ten uchwyt tak jakby się na nim zakręcało


@Ciapaty: to w takim razie miałeś uchwyt na zwykłe wiertła, tylko samozaciskowy, a nie na kluczyk. W takim to wierzę, że może wiertło zostać w ścianie, jak za duży opór w stosunku do mocy powstanie.

SDS-y są generalnie do młotowiertarek i grubych prac przeznaczone, to coś innego :)
@Ciapaty: kup tą drugą. Ta pierwsza to za duża krowa na twoje potrzeby a i "marka" gorsza.

Uchwyt SDS+ jest bardzo wytrzymały, ale wymaga odrobiny szacunku, końcówki wierteł warto co jakiś czas pokryć delikatnie smarem. NIemniej naprawdę bardzo trzeba się starać, by coś się z nim stało, problemem będzie raczej zakleszczenie wiertła w uchwycie. Obracanie się wiertła luzem jest fizycznie niemożliwe, więc albo coś pomyliłeś, albo co bardziej prawdopodobne, twój tata
jak rozumiem pisząc do betonu to masz nasz na myśli wszelakie też jego odmiany zbrojone tak?


@Ciapaty: SDS to uchwyt narzedziowy, mozesz wsadzić dłuto, otwornicę, wiertło czy jaki tam chcesz adapter.

W zbrojonym betonie możesz wiercić, ale będziesz musiał zainwestować w porządne wiertła, bo te dla majsterkowiczów z Castoramy przy zbrojeniu poddadzą się zanim skończysz otwór. Bosch ma do takich prac np. serie SDS-Plus-7 (X5L), albo typowo do cięcia prętów SDS-Plus-9