Wpis z mikrobloga

Mam pytanie spod znaku #komputery i dysk #ssd.
Otóż pierwszy raz mam laptopa z dyskiem ssd (i w ogóle cokolwiek z dyskiem ssd) i nie wiem czy działa on w dobry sposób.
Windows jak mówili ładuje się kilka sekund i tu problemu nie ma, ale jak korzystam z kompa i np włączę eksplorator windows to dysk delikatnie się przymula, słychać w lapku że coś zaczyna mocniej kręcić i dopiero mi włącza program. Działa to tak, jakby dysk przysypiał jak nie jest używany. Co to może być?
Zaraz po kupnie, zrobiłem kilka optymalizacyjnych trickow dla ssd (miały podnieść żywotność) i to może być jakaś wskazówka.
  • 17
@Wienc: to raczej nie dysk, ale słychać że coś zaczyna w lapku pracować i wentylator zwiększa obroty
@Kutzyk: 10, nie wiem czy potrzebował tricków, znalazłem artykuł na necie (teraz za cholerę go znaleźć nie mogę) to poustawiałem tak jak tam pisali, ale nie wiem czy to na coś wpłynęło.
@tasiu84: na 100% SSD
@Kutzyk: tak, to jest myśl (mam nadzieję że wyraz "odtrikuj" wejdzie do sjp dzięki Twojemu wpisowi ( ͡º ͜ʖ͡º) ) tyle, że nie mogę znaleźć tego poradnika, a nie pamiętam gdzie i jakie triki zastosowałem. Myślałem że ktoś wie jaka opcja jest za to odpowiedzialna.
@ladzik: triki robiło się w rejestrze i w ustawieniach zaawansowanych oraz we właściwościach dysku. Jeśli nie pamiętasz - przywróć system. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ladzik: SSD to czysta elektronika, tam nie ma co mulić, to co słyszysz to wentylator procesora który podkręca obroty bo rośnie obciążenie procka. A czy ono rośnie bardzo bo masz za dużo innych rzeczy czy poziom niskiego poboru prądu jest ustawiony na naprawdę małą wydajność i byle co go podnosi to inna sprawa.

Gx