Wpis z mikrobloga

Szyszak (szłom) z Giecza
Datowany na XI w. szłom, obecnie znajdujący się w zbiorach Mu­zeum Archeologicznego w Poznaniu (nr inw. 1860: 14), został znaleziony w Gieczu w pierwszej połowie XIX w. Szyszak ten, o wysokości 22,1 cm (bez tulei), składa się z czterech trójkątnych kawałków pozłacanej blachy miedzianej o podkładzie żelaznym. Dwie przeciwległe sobie blachy — przednia i tylna — zachodzą na dwie boczne, z którymi są spojone żelaznymi nitami. Krawędzie dwóch pierwszych blach powycinano w płytkie łuki, a w miejscu spojeń występują wąskie miedziane listewki, zdobione nacię­ciami. Na szczycie szyszaka zachował się ślad po tuleji, praw­dopodobnie służącej do zatknięcia pióropusza. Jej dolne zakończenie miało zapewne kształt odwróconego kielicha kwiatu. Na środku dwóch bocznych blach szyszaka przytwierdzone są za pomocą nitów ozdoby w postaci czteropłatkowych liści o karbo­wanych krawędziach. Szyszak dołem ujmowała pierwotnie obręcz żelazna, przymocowana nitami zagiętymi w kółko i służącymi rów­nocześnie do przyczepienia kolczugi. Obręcz ta stanowiła jedną całość z częściowo zachowaną ozdobą czołową, składającą się z trzech pionowych listków, z których środkowy był najwyższy, przez co całość przypominała fragment korony.
Jak wynika z najnowszych badań, odkryto go najprawdopodobniej w okresie od wiosny 1857 do sierpnia/września 1858 roku na terenach torfowisk dawnego jeziora przylegającego od wschodu do grodu w Gieczu. Za jego odkrywcę uznaje się Włodzimierza Adolfa Wolniewicza, wielkiego społecznika i organicznika. Szyszak giecki od początku drugiej połowy XIX w. był własnością Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które w 1924 roku przekazało go w depozyt do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Jego kopie znajdują się natomiast w kilku innych muzeach w Polsce, m.in. w Gieczu czy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Co ciekawe Jan Matejko wizerunek szyszaka gieckiego umieścił na portrecie księcia Bolesława III w swoim poczcie książąt i królów polskich, wydanym w 1893 roku.

Fotografia sprzed 1913 roku.

#artefaktnadzis #historia #sredniowiecze #rekonstrukcjahistoryczna #dyktapoleca #ciekawostki #archeologia #wielkopolska # # #
HorribileDictu - Szyszak (szłom) z Giecza
Datowany na XI w. szłom, obecnie znajdując...

źródło: comment_FVmAldMV5JtM5LMCDxBFwP2ONdX2tptb.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: Jesteś rekonstruktorką? Ja z chęcią pobawiłbym się w rekonstrukcję jakiś wojów średniowiecznych, ale jakoś nie ma mnie kto wciągnąć. Wiesz może ile trzeba zainwestować w szpej tak żeby móc jeździć na reko?
  • Odpowiedz
@Powstaniec: tak, zajmuję się rekonstrukcją wczesnego średniowiecza, oczywiście odgrywam kobietę, tutaj wyjątkowo byłam "wspaniałym jeleniem" z Eddy :D Napiszę Ci wiadomość na pw na temat wszystkiego co chcesz wiedzieć.
  • Odpowiedz