Wpis z mikrobloga

#neuropa #prawo #ciekawostkiprawnoprawnicze

Wpisujcie miasta.

Zartuje, nie miasta, a propozycje. Gdybyscie sie zastanowili nad tym jak zmieniala sie w Polsce polityka karna na przestrzeni ostatnich 27 lat i chcieli poznac na takie pytanie z grubsza odpowiedz, to jakie wskazniki by was interesowaly, podejscie do jakich kwestii.

Chodzi mi o jak najbardziej konkretne wskazniki, dla przykladu: srednia dluglsc kar, kary za narkotyki, kary za zbrodnie, odsetek kar wolnosciowych, wysokosc odszkodowan za niesluszne areszty itp. Ew. jakie kwestie wydaja sie byc szczegolnie bulwersujace, ale jednoczesnie mierzalne, np. niskie kary za zabojstwa, niskie odszkodowania za areszty, sciganie za gram maryski itp.

Byc moze udaloby sie zrobic takie rozne zestawienia obrazujace ewolucje systemu na przestrzeni ostatnich lat.
  • 12
@stekelenburg2:
Statystyki dotyczące mandatów za przechodzenie przez drogę w niedozwolonym miejscu/na czerwonym? Ilość takich mandatów i ich wpływ do budżetu? Można by ocenić jak działa faktycznie ta "maszyna do generowania dodatkowych pieniędzy", ale ja nie wiem czy to jest to o co pytasz - nie znam się.
@stekelenburg2:
1. Czy depenalizacja posiadania narkotyków "miękkich" zostanie wprowadzona z poziomu Unii czy jednak parlamentu krajowego? [zakładam, że to musi stać się i to w najbliższej dekadzie]
2. Jak bardzo rozwinie się mediacja i inne polubowne sposoby załatwiania "drobnych" spraw karnych? [w odniesieniu do teorii skradzionego konfliktu]
3. Kiedy polskie więzienia przestaną być fabrykami kalek społecznych, a staną się - w możliwym do osiągnięcia zakresie - ośrodkami resocjalizacji albo przynajmniej "uzdatnienia"?