Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki i Mirabelki,

Średnio 1 -2 dziennie na tagu #grybezpradu / #gryplanszowe pojawia się wpis z zapytaniem co kupić.
Dlatego też zdecydowałem się na post w którym wymienię w kilku kategoriach moim zdaniem najbardziej godne uwagi pozycje + kilka dodatkowych informacji coby później ja czy inny Mirek mógł przekierować i szybko załatwić sprawę.


Polecane gry:

1. Gry dla dwóch osób:

* Gracz vs. gracz *

- Patchwork - prosta i szybka gra w której szyjemy kołdrę, płacąc za kolejne elementy guziczkami, kto będzie miał mniej dziur i więcej guziczków ten wygra.

- Jaipur - gra karaciana w której staramy się wzbogacić i stać najpotężniejszym handlarzem.

- Osadnicy: Narodziny Imperium(do 4 graczy) - gra Ignacego Trzewiczka, jesteśmy jednym z 4 imperiów i rozbudowując je staramy się wygrać z innymi graczami.

-7 cudów świata: Pojedynek - wydanie 7 cudów dla dwóch osób, rozbudowujemy swoje miasto militarnie, handlowo, społecznie czy naukowo by zdobywać punkty, kto ma najwięcej wygrywa.

- Rój- gra polecana przez Mensę, gra polega na otoczeniu swoim "rojem" królowej przeciwnika. Na rój składa się kilka różnych owadów o zróżnicowanych możliwościach ruchu.

- Seasons (do 4 graczy) - połączenie karcianki z kośćmi, stajemy się potężnym magiem z krainy Xidit i staramy się wygrać turniej 3 pór roku. Wykładamy karty, płacimy żywiołami i staramy się popsuć szyki przeciwnikom.

* Gry kooperacyjne *

- Hanabi(do 4 graczy) - fajerwerkowa prosta karcianka, w której trzymamy karty odwrotnie, tzn. nie widzisz swoich kart ale widzisz karty reszty, w swoim ruchu możesz wyłożyć kartę lub podpowiedzieć innemu graczowi. Celem jest ułożenie w odpowiedni sposób kart z fajerwerkami by zdobyć jak najwięcej punktów.

- Pandemic(Pandemic Legacy)(do 4 graczy) - choć najlepiej gra się w 4 osoby nic nie stoi na przeszkodzie by każdy wybrał po dwie postacie. Jesteśmy drużyną która musi odnaleźć lekarstwo na 4 wirusy opanowujące świat w międzyczasie niedopuszczająca do epidemii. Legacy to specjalne wydanie Pandemica( nie będzie dodruku!), jest to jednorazowa kampania, z wieloma zwrotami akcji, ciekawymi dodatkami i 12-miesięczną rozgrywką. Legacy zajmuje 1 miejsce w rankingu gier na największym i najlepszym portalu o grach bgg.

2. Gry dla wielu graczy:

* Gracz vs. gracz *

- Colt Express (2 - 6, najlepiej 5-6 graczy) - Każdy z graczy jest bandytą, który stara się ukraść jak najwięcej, jedziemy w pociągu i strzelając od siebie/uderzając czy nasyłając szeryfa staram się skończyć z jak największą ilością kapusty.

- Wsiąść do pociągu:[Europa/USA](2-5, najlepiej 4-5) - prosta ale dająca dużo satysfakcji gra o budowaniu linii kolejowych, nic dodać nic ująć, im więcej graczy tym bardziej sobie przeszkadzamy i więcej frajdy!

- Kemet/Cyklady (2-5, najlepiej 4-5) - pierwsza rozgrywa się w starożytnym Egipcie, druga to Mitologia, praktycznie od razu namawia nas do rzucenie w wir walki, do tego dochodzi rozbudowywanie miast, karty bogów i inne dodatki.

- Gra o Tron (3-6, najlepiej 5-6) - chyba żadna gra tak bardzo nie wkurza i rujnuje znajomości, ale czego spodziewać się po grze na podstawie książki gdzie wygrywa ten kto jest większym cwaniakiem i nie wie co to honorowa walka. W skrócie: jesteś jednym z 6 rodów i walczysz o wpływy Westeros.

-Terra Mystica (2-4, najlepiej 4-5) - gra troszkę bardziej rozbudowana od pozostałych wymienionych, jesteśmy jedną z 14 ras , rozbudowujemy nasze imperium. 3 miejsce na bgg.

- Small world (2-4, najlepiej 4) - taki prostszy odpowiednik Terry.

* Gry kooperacyjne *
- Eldritch Horror/ Arkham Horror (1-8, najlepiej 4, można zagrać w dwie x 2 postaci) - gry bliźniaki(EH to następca-klon AH) w świecie Lovecrafta. Staramy się nie dopuścić do zagłady świata przed pradawnymi istotami. Czekają na nas różne zagadki i współpraca.

- Descent: Wędrówki w Mroku/ Star Wars: Imperium Atakuje ( 2-5, najlepiej 5) - nie jest to do końca coop, ponieważ gramy 1 vs. reszta, ale ze wzgledu na tą resztę wrzuciłem ją do tej kategorii. Jeden gracz steruje potworami a reszta to bohaterowie rządni krwi, wykonujemy różne scenariusze(pojedynczo lub jako kampania). Mechanika RPG, jak już masz kupić Talizmana to dołóż 40zł i kup używke Descenta. Gwiezdne Wojny- to samo ale w świecie GW.

-Pandemic( j.w.)

- Legendy Krainy Andor(2-4, najlepiej 4) - gra podobna do Talismana ale z fajniejsza mechaniką i ciekawszą mapą, co więcej dużo się na niej dzieje tzn. dodatkowe wydarzenia pojawiają się w trakcie opowiadania historii.

3. Gry imprezowe:

- Dixit - Jeden gracz rzuca hasło a reszta stara się je jak najlepiej oddać w postaci kart, które potem nawzajem oceniamy starając się zgadnąć którą rzucił opowiadający.

- Tajniacy - zgadujemy hasła, jeden z drużyny odpowiada reszta jego agentów zgaduje.

- Avalon/Resistance - bardziej zabawa niż planszówka, dostajemy po karcie postaci z różnymi dodatkowymi umiejętnościami, jedni są bad' drudzy 'goodi'. Staramy sie zdemaskować tych złych, jednak nie wiadomo kto jest kim, gra domysłów.

4. Gry których nie polecam:

- Monopoly/Eurobiznes - czy to w ogóle kiedyś może się skończyć, czy tutaj jest coś poza losowością rzutu kostką?

- Osadnicy z Catanu - nie wiem czemu na wykopie w co drugim poście pojawia się ten przeciętniak, a już zupełnie nosi mnie gdy ktoś pyta o grę na 2 osoby lub kooperacyjną, a ludzie wyjeżdżają z Catanem.. Litości proszę.

Dodatki:

1. Więcej o grach:

Ze swojej strony polecam:
- kanał Gry planszowe u Wookiego
- kanał Game Troll TV

Zasady:
- Watch it Played!

Jeśli chcesz więcej informacji o grze (wydania, zasady, rankingi, zdjęcia, w ile osób najlepiej grać, fora):
BOARDGAMEGEEK.COM

2. Gdzie kupować?

Przed zakupem:
- sprawdź cenę na I_SZOPIE

- możesz luknąć na CDP, darmowa wysyłka > 50zł i różne promocje

- sprawdź allego czy olx

- możesz polować też na FB: Planszówkowy bazar pod skrzydłami Pegaza.

- Poszukaj u siebie w mieście, ja osobiście większość gier kupuję w sklepach stacjonarnych , ponieważ wychodzi najtaniej i zawsze można coś pogadać/sprzedawca doradzi.
  • 33
@Melt: zdecydowanie lepszy poradnik, kilka gier bym dodała, ale i tak spoko to wyszło :) no i Catan w koszu, w końcu.... Nie rozumiem fenomenu tej gry, dla mnie jest podobna do każdego monopoly.... :) Chociaż w monopoly można zrobić jakaś taktykę :D a youtuberów planszówkowych poleciałabym zamiast Wookiego to "Granie W Chmurach". Mnie czasem Wookie irytuje, chociaż robi dobrą robotę tego mu nie ujmuję, ale mi np. nie odpowiada jego
@Melt: nie wiem na ile znana u nas ta gra, ale Exploding Kittens absolutnie miażdży, fajna gierka gracz vs gracz, ale na imprezie jak sie nie jest mocno #!$%@? to tez daje rade, świetnie trzyma w napięciu i łatwo sprawia ze wszyscy zaczynaja sie kłócić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jakby ktoś chciał wiecej info to pytajcie
@Melt: Domyślam się, że jest to lista jako odpowiedź na moją "słabą" listę. Bardzo fajne gry polecasz tylko, że nie wiem do kogo jest skierowana ta lista. Na pewno nie do nowych graczy (Kemet, Terra, Horrory, Seasons). A doświadczeni gracze na wypoku najczęściej pytają o pomoc przy wyborze między konkretnymi tytułami (bo już wiedzą czego szukają). Warto zauważyć, że lista którą napisałem to nie lista gier, które lubię tylko lista gier
@Lisek_Chrystusek: To prawda ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tu jest to podobieństwo do Monopoly.

To jest trochę jak z Hearthstonem. Jest chyba najbardziej RNG karcianką online, a jednocześnie najbardziej popularną. Myślę, że jest to spowodowane tym, że właśnie casualowi gracze szukają tego typu wrażeń.
@Hafahafa: Gdyby Osadnicy z Catan było moją pierwszą planszówką - zraziłabym się. Powód jest taki, że jak sie ustawisz w kiepskich punktach nie masz szansy wygrać. Siedzi się jak kołek i jedynie co możesz robić to wspomagać innych by ktoś nie wygrał :D
Wcale nie jest tak, że początkujący muszą zaczynać od "prostych gier". Dajmy na to wspomniałeś że Kemet nie jest dla początkujących. Ależ oczywiście że jest! Łatwe zasady, za
@Hafahafa: Nie uważam, że twój wpis jest słaby, jest tam wiele dobry i przydatnych informacji. Co do gier, to wiadomo, są gusta i guściki. Nie uważam, że Terra Mystica/Kemet/Seasons są jakoś strasznie rozbudowane, a i długość rozgrywki nie jest ogromna. Co do EH to zgdzę się, że trudność w wygraniu może zrazić.
Ja swoją przygodę zacząłem z Talismanem, gram w niego czasem ale jakbym miał polecić podobną grę to powiem: Legendy