Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi, czy jeśli przekażę osobie formalnie ze mną niespokrewnionej moje środki pieniężne by założyła na siebie lokatę i potem tę kwotę + odsetki mi zwróciła to przez US może to być traktowane jako darowizna, którą trzeba rozliczyć i ew. opodatkować?

IMO darowizna to nie jest bo dana osoba tymi środkami nie będzie dysponować ani ich wydawać, po prostu wrzuci na procent na lokatę założoną na swoje dane.

Ale jako, że prawo podatkowe bywa pokręcone to wolę spytać przed faktem. ;)
#prawo #banki #lokaty #pytanie #kiciochpyta #fiskus #urzadskarbowy #podatki
  • 14
po prostu wrzuci na procent na lokatę założoną na swoje dane.


@Krupier: a toto juz nie podchodzi pod paserstwo czy co? Niech zalozy DG i wystawi Ci FV, bedzie wszystko cacy
IMO darowizna to nie jest bo dana osoba tymi środkami nie będzie dysponować ani ich wydawać


@Krupier: a skąd US miałby to wiedzieć? Jak będzie wyglądało jak darowizna to będą to tak traktowali i sprawdzali czy podatek zapłacony (Jeśli przypadkiem będą ciebie sprawdzali - przy wysokich kwotach przelewu prawdopodobieństwo ponoć wzrasta)
@Krupier: Co US obchodzi co osoba robi z pieniędzmi z darowizny? Bo skoro nie ma żadnej innej legalnej umowy tłumaczącą przepływ pieniędzy to jest to darowizna chyba.

W sumie to bym się nie zdziwił gdyby pierwsze ta obdarowana osoba musiała zapłacić podatek od darowizny a potem jak tobie hajs zwróci z odsetkami to ty będziesz musiał ten podatek zapłacić.
what? Chyba nie znasz pojęcia paserstwa i nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi. :S


@Krupier: zrozumialem az za dobrze, bo mimo, ze nie studiuje prawa ( ͡° ͜ʖ ͡°) to costam wiem.

no choćby stąd, że kwota trafia od razu na lokatę, a potem wraca w całości do mnie.


@Krupier: byly juz sprawy, ze sie US czepial np. kogos, kto wyslal komus skladke za
A w praktyce to nie rozumiem, czemu nie mozesz sam tej lokaly zalozyc...


@M4ks: bo wyższe oprocentowanie jest dla nowych klientów, a ja już mam tam konto. :P
bo wyższe oprocentowanie jest dla nowych klientów, a ja już mam tam konto. :P


@Krupier: to sie jeszcze dowiedz, czy czasem bank nie ma w zapisie, ze nie mozna takich rzeczy robic ;)
@M4ks: znaczy jakich? Oprocentowanie jest dla nowych klientów, jeśli ja już tam miałem lokatę to się nie łapię, ale nowa osoba jak najbardziej. Banku nie obchodzi skąd ta osoba ma środki, chodzi o status nowego klienta. ;)

@6c6f67696e: zysk byłby całkiem niezły więc raczej się opłaca. Nah, może uda mi się mamuśkę namówić, wtedy przynajmniej mam pewność, że żadnych podatków nie będzie trzeba płacić. ;)
@Krupier: Sprawdź jeszcze sposób na anulowaną pożyczkę (pożyczasz komuś hajs a potem anulujesz dług). Kiedyś czytałem o tym w tematach o omijaniu podatku w darowiznach ale nie pamiętam jak wyglądały szczegóły podatkowo prawne i czy coś się nie zmieniło. zgoogluj sobie
Banku nie obchodzi skąd ta osoba ma środki, chodzi o status nowego klienta. ;)


@Krupier: czasem obchodzi :) Jakkolwiek by to nie brzmialo absurdalnie, mialem taki przypadek, najpierw moj dziadek zalozyl lokate, a ze mu sie spodobala to moj ojciec potem - i od ojca mojego chcial potem papiery, bo sie okazalo, ze w regulaminie jest, ze srodki musza byc nowe, nie moga pochodzic z darowizn i costam jeszcze i jakies
@Krupier: z tego co się orientuje to US może potraktować to jako darowiznę/depozyt nieprawidłowy albo umowę zlecenia i powinno być opodatkowane, były takie sprawy gdzie babcia nie miała konta i dawała synowi na lokatę, on nic z tego nie miał ale musiał zapłacić podatek od darowizny