Wpis z mikrobloga

@Meteteusz: Moda i pomysłowość wychodzi zazwyczaj ponad ustrój i ideologię danego kraju, więc myślę, że powstanie takich blokowisk było nie tyle odzwierciedleniem tamtych "komuszych" czasów, ale też próba znalezienia czegoś nowego, także mniej na pewno, ale kilka takich by powstało.
@Meteteusz: prawdopodobnie by powstały - przecież nie tylko w grajach układu warszawskiego budowano blokowiska. Pewnie zaczęłyby powstawać nieco szybciej i może już część zostałaby wyburzona, poza tym mogłyby mieć nieco lepszą jakość i przystępniejszą architekturę.

@JJJawor: @dertom: @monterrey: trochę offtop
Znacie przykład Iławy? Iława to średniowieczne, krzyżackie miasto, które przeszło po wojnie przedziwną przemianę. Historyczna zabudowa starego miasta została niemal doszczętnie zniszczona, a w jej miejscu powstało blokowisko
i.....i - @Meteteusz: prawdopodobnie by powstały - przecież nie tylko w grajach układ...

źródło: comment_frd2qvPO8M8yjcIdMvonjyyEWUj583TK.jpg

Pobierz
@iLovePierogi: Jasne, to typowe działanie urbanistów powojennych, wyburzane historyczne centra pod budowę 'nowoczesnych bloków mieszkalnych zatopionych w zieleni". Co do Iławy to prawdopodobnie bloki powstały w niedługim czasie po roku 1956 gdzie zaczęto wprowadzać architekturę stylu międzynarodowego, lecz jeszcze zachowując cechy miejskośći czyli trzymanie pierzeji, rozgraniczenie na przestrzeń publiczną i prywatną.
@iLovePierogi: Na przykładzie Iławy powiem, że... "żal dupę ściska". Mam wielki szacunek do historii - zwłaszcza tej architektonicznej.
W kwestii zastąpienia zniszczonych po wojnie zabudowań... blokowiskami z uwzględnieniem historycznego podziału własnościowego powiem, że ja bym max wybudował koło połowy tych terenów blokowiskami, a resztę przywrócił do starego stylu zabudowania.