Wpis z mikrobloga

Cotygodniowa nowa lista popularnych tematów w japońskich mediach (kolejność przypadkowa)

1. Tokijska policja rozpoczęła śledztwo w sprawie kradzieży z wagonów metra uchwytów do rąk. Od listopada zeszłego roku zostało skradzionych około 330. Są to skórzane paski, z plastikową obręczą zaczepione do metalowych poręczy. Aby je rozciąć potrzebny jest nóż lub inne ostre narzędzie. Nikt z pasażerów nie zauważył niczego podejrzanego.

2. Pierwszy testowy model samolotu niewykrywalnego przez radary X-2 został zaprezentowany publicznie. Jest on wynikiem projektu zapoczątkowanego w 2009 roku. Japonia stara się zastąpić swoją flotę samolotów F-2. Jest to oryginalny projekt wraz z nowoczesnym wyposażeniem zaprojektowanym i zbudowanym w Japonii. Obecnie jest to wczesna wersja testowa, model końcowy ma wejść do służby w 2028 roku.

3. W miejscowości Kawajima w prefekturze Saitama wybudowano po raz pierwszy pływający zestaw paneli słonecznych. Został on umieszczony na małym jeziorku, którego powierzchnia ma 130 tys m2. Panele słoneczne zostały wyprodukowane przez chińską firmę Yingli Green Energi. Zestaw 27456 sztuk paneli o mocy 7.5 MW wyprodukuje energię, odpowiadającą rocznemu zużyciu przez 2300 gospodarstw domowych.

4. Rząd stara się zachęcić młodych do studiowania za granicą. Przygotował specjalny program wspomagający. Każdy potencjalny student, który spełni wymogi i przejdzie wstępną selekcję otrzyma wsparcie finansowe w wysokości do 6 mln yen (ok 200 tys zł) przez maksymalnie dwa lata studiów. Pożyczka jest bezzwrotna. Dwa lata temu na 1700 aplikacji, 323 zostało pozytywnie rozpatrzonych, a rok temu 500. Obecnie za granicą studiuje około 60 tys Japończyków, rząd chciałby podwoić tą liczbę więc w tym roku obniżył wymagania by przyznać większą ilość stypendiów.

5. O 1 nad ranem pasażer pociągu JR Yamanote-line zauważył, że motorniczy używa swego smartfona w czasie jazdy. Zaalarmował on obsługę. 20 minut później 41-letni motorniczy zakończył swoją zmianę i został zatrzymany do wyjaśnienia. Przyznał się, że oglądał na telefonie gry video ale w nie nie grał. Nadzorca wszczął postępowanie dyscyplinarne, gdyż przepisy surowo zabraniają korzystania z prywatnych telefonów w czasie służby.

6. JR Tokai oficjalnie rozpoczęło budowę linii Maglev L0 pomiędzy Tokio a Nagoya. Pierwsza stacja będzie się mieścić w Shinagawa na głębokości 40 metrów. Dystans 286 kilometrów ma pokonywać z maksymalną prędkością 500 km/h w ciągu 40 minut. Będzie 6 stacji, a prawie 90% podróży odbędzie się w tunelach. Pociąg będzie w pełni automatyczny bez motorniczych. W skład wchodzi pięć wagonów o szerokości 2,9 metra i wysokości 3,1 metra. Otwarcie linii planowane jest na 2027 rok. Koszt to 5,6 biliona jenów.
*czy to ciągle taniej niż informatyzacja ZUS ? ( ͜͡ʖ ͡€)

7. W Hiroszimie policja aresztowała 25-letniego Atsushi Kawazoe pod zarzutem włamania i kradzieży butów. Po przeszukaniu mieszkania odkryto 80 par butów nienależących do niego. Po przesłuchaniu przyznał się, że zapach męskich butów go podnieca, dlatego je kradł.

8. Unia europejska nałożyła karę 150 mln $ na dwóch japońskich producentów alternatorów i rozruszników za zmowę cenową. Melco, Hitachi i Denso na tajnych spotkaniach ustaliły, że wspólnie będą zawyżać ceny. Denso, jako firma która ujawniła spisek nie poniesie kary finansowej. Komisarz UE Margrethe Vestager stwierdziła, mimo iż firmy nie mają siedzib głównych na terenie UE będą one pociągnięte do odpowiedzialności karnej za celowe zawyżanie cen i działanie na szkodę klientów z UE.

9. Minister gospodarki Akira Amari podał się do dymisji gdy wybuch skandal korupcyjny. Zarzuca mu się oraz jego sekretarce przyjęcie około 12 milionów jenów łapówki od firmy budowlanej. Mieli oni oboje pomóc firmie w przetargach oraz rozwiązywaniu problemów na jej korzyść. Były minister jak i sekretarka nie przyznają się do przyjęcia łapówek, przyznają natomiast, że otrzymali dwa razy po 500 tys jenów ale zaksięgowali je jako datki na kampanię. Były minister twierdzi, że otrzymał 5 milionów jenów jako darowiznę, z czego sekretarka wydała bez jego wiedzy 3 miliony. Gdzie się podziała reszta pieniędzy nie wiadomo. W oświadczeniu, Amari przyznał, że spotykał się kilkakrotnie z prezesem firmy budowlanej, brał udział w rozmowach pomiędzy firmą a agencją rządową zajmującą się sprzedażą ziemi i wydawaniem zezwoleń budowlanych ale nigdy nie był stronniczy. Agencje rządowe wypłaciły wielomilionowe odszkodowania owej firmie budowlanej.
Najprawdopodobniej Amari zostanie ministrem "bez teczki". Jest on już 4 ministrem, który musiał ustąpić z funkcji i był zamieszany w aferę korupcyjną od czasów rządu premiera Abe od 2012 roku.

10. W elektrowni atomowej Takahama ponownie uruchomiono reaktor numer 3 na paliwo MOX (plutonowo-uranowe). Zużyte paliwo miało służyć ponownie do produkcji energii w prototypowym reaktorze Monju. Niestety jedyna taka elektrownia w prefekturze Fukui ma nierozwiązane problemy od 1995 roku i dalej nie jest w pełni aktywna. Nie jest także ukończona placówka do utylizacji podwójnie zużytego paliwa MOX w Rokkasho, prefekturze Aomori i nie ma wyznaczonego miejsca na składowisko. Obecnie zużyte paliwo jest składowane na terenie każdej elektrowni. W Takahama magazyny są zapełnione w 2/3 swojej pojemności. Kansai Electric zapowiedziało budowę nowego specjalnego magazynu, ale ma być on otwarty w 2030 roku. Zużyte paliwo MOX stanowi dodatkowy problem, gdyż w przeciwieństwie do konwencjonalnych zużytych paliw musi być składowane inaczej, a pojemność placówki utylizacyjnej w Rokkasho jest zbyt mała. Wniosek jest taki, że potrzeba wybudować kolejną placówkę, która będzie tylko i wyłącznie składować oraz utylizować zużyte paliwo MOX. Niestety nie jest to w nawet planach. Przedstawiciel Kansai Electric w wywiadzie powiedział, że najprawdopodobniej będą składować zużyte paliwo MOX na terenie elektrowni. Obecnie firmy obsługujące elektrownie atomowe ponoszą wysokie koszty związane z przebudową oraz wzmocnieniem obecnych elektrowni. Wszystkie zmiany zwiększające bezpieczeństwo są rządowym wymogiem przed ponownym uruchomieniem. Obecnie w całej Japonii na czterdzieści reaktorów tylko dwa są aktywne.

11. Toyota Motor Corp planuje przejąć w pełni Daihatsu by stać się jedynym właścicielem i 100% udziałowcem. Obecnie Toyota posiada 51,2% akcji. Akcjonariusze dostaną ofertę wymiany akcji Daihatsu na Toyoty w przeliczniku 1 do 0.26.
Dzięki temu obaj producenci zacieśnią swoją współpracę utrzymując obie marki na rynku. Daihatsu specjalizuje się w małych samochodach. W Japonii auta nie przekraczające długości 3,6 metra czy pojemności silnika 660 cm3 mają specjalne zniżki podatkowe oraz tańsze ubezpieczenia. Największe rynki zbytu małych aut dla Daihatsu poza Japonią to Indonezja oraz Malezja.

12. W miejscowości Rikuzentakata w prefekturze Iwate, słynne pojedyncze drzewo cedrowe, które przetrwało tsunami z marca 2011 roku zostanie ścięte. W zeszłym roku naukowcy stwierdzili, że drzewo obumarło i lada moment może się przełamać. Jest ono wysokie na 30 metrów i ma grubość około 3 metrów. Wiek szacowany jest na ponad 800 lat. Zgodę wydał główny mnich świątyni Imaizumi Tenmangu, która była umiejscowiona nieopodal tego "Drzewa Bogów" a została zupełnie zniszczona przez tsunami. Mieszkańcy oraz mnisi założyli organizację zbierającą datki na odbudowę świątyni. Jest pomysł, by ścięte drzewo było jednym z głównych filarów nowej budowli.
* po tsunami, te drzewo było jedynym wysokim obiektem dalej stojącym ponad ruinami i używanym jako odnośnik do ustalenia pozycji przez służby ratunkowe.

#wiadomoscizjaponii #amajapan #japonia
Pobierz ama-japan - Cotygodniowa nowa lista popularnych tematów w japońskich mediach (kolejno...
źródło: comment_YSYecbqBp6ZzrCdT90mEwAqUbUCjMWDy.jpg
  • 16
@ama-japan:

4. Dlaczego tak bardzo zależy im na tym, by Japończycy studiowali za granicą? poziom nauczania w Japonii chyba nie jest zbyt niski?

5. a jak to wygląda u pracowników biurowych? można? nie powinno się? zakaz? komputer ktoś sprawdza? ( )

11. Kei Car () mimo, że Smart mi się nie podoba, to Suzuki Wagon R już tak (
@zolwixx:
4. to wiesz odwieczny kompleks Japończyków, chcą być bardziej światowi a w niektórych aspektach życia ciągle są w średniowieczu.

5. Generalnie nie powinno się, taka autocenzura. Wszyscy będą patrzeć na ciebie i dostaniesz oczną zjebkę. Część firm ma wpis w zasadach pracy i jasno zabrania. Dlatego po obiedzie, między 14 a 16 wszystkie kibelki są pełne bo każdy nadrabia zaległości na twiterze czy fejsbuku albo gra w debilne gierki bez