Wpis z mikrobloga

Neft Daslari to w pełni funkcjonalne miasto, w którym obecnie mieszka około 5 tysięcy osób. Cały kompleks powstał w 1949 roku i był pierwszą platformą wiertniczą tego typu na świecie. Osiedle składa się ze sztucznie połączonych wysp oraz sieci metalowych rusztowań. Nie zabrakło tu również miejsca na drogi – tych jest aż 300 kilometrów.

Pierwsze wiercenia na tym terenie rozpoczęły się już w 1870 roku, kiedy Rosja zdecydowała się na zajęcie całego terytorium. Do czasu Pierwszej Wojny Światowej, Neft Deslari dostarczało około 175 milionów baryłek ropy rocznie osiągając tym samym prawie 75% całej produkcji ropy w kraju. Po wojnie radzieccy inżynierowie nie przestali pracować i zbudowali pierwszą, w pełni funkcjonalną platformę wiertniczą na Morzu Kaspijskim.

Oryginalną podstawą Neft Daslari było siedem zatopionych statków oraz duży kontenerowiec, który w czasach świetności przewoził ropę. Przez następne kilkadziesiąt lat cała konstrukcja urosła do aż 2000 platform wiertniczych rozmieszczonych na przestrzeni 30 kilometrów. Jakby tego było mało, każda z nich została połączona ze sobą wiaduktami oraz mostami o łącznej długości prawie 300 kilometrów. Na platformach pracownicy zbudowali piętrowe bloki mieszkalne, lokalny browar, boisko do piłki nożnej, bibliotekę, park, piekarnię a nawet pralnię i kino, które jest w stanie pomieścić ponad trzysta osób. Wszystkie materiały zostały przywiezione z lądu przez pracowników.

Wraz z upływem czasu, oryginalne miasto zaczęło pustoszeć. Związek Radziecki upadł i inżynierowie zaczęli szukać lepszych miejsc do wydobycia ropy. Zaniedbania i brak konserwacji spowodowały zniszczenia oraz pozwoliły niektórym fragmentom osiedla na swobodne zatonięcie pod wodą. Spośród 300 niegdyś dostępnych kilometrów, na dzień dzisiejszy zaledwie 45 z nich jest w pełni używanych. Obecnie zatrudnione osoby pracują tam na tygodniowe zmiany podczas których nie ruszają się one nawet na krok z całego kompleksu.

Co ciekawe, rząd Azerbejdżanu jest do tej pory dumny z konstrukcji, chociaż nie pozwala w łatwy sposób dostać się tam turystom. Neft Deslari nie obejrzymy także za pomocą Map Google.

W 2009 roku powstał krótki zwiastun do filmu dokumentalnego o nazwie La Cite du Petrole, który daje mały wgląd w to, jak z bliska wygląda to zapomniane osiedle. Patrząc na te zdjęcia jest dla mnie niepojęte, że kiedyś tego typu konstrukcje mogły pomieścić samochody oraz transportery, które bezproblemowo jeden za drugim przewoziły ropę.

Więcej zdjęć i wideo wrzuciłem na swoją stronę --> http://www.jestemaleksander.pl/2016/01/neft-daslari-miasto-na-srodku-morza/


________________________________________________________________
Więcej swoich treści i luźnych przemyśleń wrzucam tutaj. -> #prywatnynotatnik
a.....1 - Neft Daslari to w pełni funkcjonalne miasto, w którym obecnie mieszka około...

źródło: comment_prxQhkRYjLXUUwuqTUnOvSKsDM9cFam4.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz