Wpis z mikrobloga

Jak to jest z fotodiodami? Absorpcja fotonów powoduje:
a) wytworzenie się siły elektromotorycznej
b) wystąpienie różnicy potencjałów
c) powstanie prądu elektrycznego?

Proszę o nie odsyłanie do wikipedii/encyklopedii wiem/innych źródeł internetowych niepopartych nazwiskami naukowców.

#elektronika
  • 10
@Zatwardzenie: c
Wszystkie 3. Jak najbardziej c - bo fotodioda jest źródłem prądowym (bardziej niż napięciowym). Skoro mamy przepływ prądu to występuje różnica potencjałów.
Ale jestem tylko człowiekiem z internetu, a nie naukowcem.
Jak udało ci się coś ustalić możesz tu napisać, jak to rozumieć. Jeśli ktoś będzie kiedyś szukał to mu ułatwisz życie.


@kiciek: No to niech mnie ktoś poprawi, jak się mylę:

Absorbowane fotony wywołują naładowanie elektronów i wpuszczenie ich z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa. W złączu p-n (w warstwach półprzewodnika) zaczyna występować różnica potencjałów, co powoduje wystąpienie siły elektromotorycznej na katodzie i anodzie diody, co z kolei powoduje wytworzenie się
Jak dla mnie to w tym zjawisku prąd jest pierwotny względem napięcia. Bo to każdy foton o odpowiednim pędzie (który odpowiednio trafi) powoduje wypuszczenie elektronu i nadaje mu prędkość zależną od nadmiaru energii. To daje nam ukierunkowany ruch elektronów który w uśrednieniu jest opisywany prądem.
@Zatwardzenie:
Absorbowane fotony wywołują naładowanie elektronów i wpuszczenie ich z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa, co powoduje ruch elektronów i ruch dziur. W złączu p-n (w warstwach półprzewodnika) zaczyna występować różnica potencjałów na wskutek ruchu elektronów, co powoduje wystąpienie siły elektromotorycznej na katodzie i anodzie diody, co z kolei powoduje wytworzenie się natężenia prądu wprost proporcjonalnego do napięcia.
@kiciek: ;-)
Absorbowane fotony wywołują naładowanie elektronów


@Zatwardzenie: Elektrony mają konkretny ładunek i nie można ich naładować ani rozładować. Masz na myśli wzbudzenie do wyższego poziomu energetycznego.

@Zatwardzenie:
c) prąd elektryczny powstaje dopiero jak zamkniesz w jakiś sposób obwód między anodą a katodą, więc uważałbym to za skutek wszystkiego innego - dzieje się jako ostatnie.
b) różnica potencjałów w zasadzie jest w diodzie zawsze, nawet w zwykłej diodzie i w nieoświetlonej fotodiodzie