Wpis z mikrobloga

@sermaciej: grubo ponad 800 mld zł jest w rękach zagranicznych inwestorów XD to mało?
a w naszych tak do 400md, czyli dwa razy mniej...

czekam na zestawienie do kogo należą niemieckie banki... skoro się podejmujesz tematu to wołaj jak zrobisz.
@-PPP-: Dosyć małym, z gospodarczego punktu widzenia. Porównaj sobie nasze PKB, PNB i PKB PPP w relacji do innych krajów rozwiniętych. Nie chce mi się teraz sprawdzać jaka jest wartość sektorów bankowych, ale podejrzewam że relacja będzie podobna. Jest lepiej i coraz lepiej w porównaniu do innych demoludów, no ale to nie do nich chcemy równać. Chyba. Oby.
@adawidowicz: No tak, w stosunku do potęg światowych to pewnie faktycznie jesteśmy mali, ale takie stwierdzenia, że "Polska jest stosunkowo małym państwem" bez podania w stosunku do czego się mierzymy, są trochę mylące :) Takich potęg jest na świecie ile? A ile jest państw o gorszym standardzie życia albo mniejszych fizycznie albo mniej zaludnionych? No właśnie.
@-PPP-: No to właśnie Ci podałem układ odniesienia - państwa rozwinięte. Zestaw sobie te wskaźniki na przestrzeni samej UE, czy światowo. Jak bardzo chcesz, możesz się pokusić o porównanie potencjałów z uwzględnieniem otoczenia geopolitycznego (co doradzam przy każdej dyskusji o Międzymorzu swoją drogą).
Kilka liczb:
Suma wszystkich aktywów: 1290.9 mld
Suma zagranicznych aktywów: 844,38 mld
Suma polskich aktywów: 446.52 mld
Procentowy udział polskich aktywów: 34,58%
No to właśnie Ci podałem układ odniesienia - państwa rozwinięte


@adawidowicz: Dziękuję, zauważyłem. Nawet dałem o tym znać w swoim poprzednim komentarzu!

No tak, w stosunku do potęg światowych to pewnie faktycznie jesteśmy mali,
@-PPP-: W takim razie nie rozumiem, czemu uważasz stwierdzenie stwierdzenie @sermaciej za błędne. Jesteśmy jeszcze dość niewielkim państwem o dość małym rynku, i siłą rzeczy, niewielkim sektorze bankowym. Na którym, mimo tych niedogodności, polski kapitał trzyma 30 parę procent sektora bankowego. Oczywiście, Albania czy Mikronezja to przy nas mrówki, ale w naszym otoczeniu gospodarczym czy politycznym porównania do Albanii czy Mikronezji nijak nie będą miały sensu.
Podsumowanie

Wartość aktywów polskich: 446,52 mld zl

Wartość aktywów zagranicznych: 863,28 mld zl

To prawda że PKO BP jest na naszym rynku największym graczem i ma ponad połowę aktywów wszystkich polskich banków-ale banki zagraniczne mają prawie 2 razy wiecej aktywów w Polsce

Czyli patrzxcie na całość a nie tylko na pierwszy bank i OMG co ten Kukiz( ͡° ͜ʖ ͡°)

#antyneuropainformuje


@Shuin: xD
a gdzie banki spółdzielcze? w których aktywa też są na pewno duze?


@siodemkaxx: pewnie ktoś je potraktował jako oddzielne banki, a one są zrzeszone jako KBS (76 banków) i SGB (202 banki). Razem wzięte mogą być dużo większe niż PKO BP.