Wpis z mikrobloga

Mirabele, Mirki, nie samymi rajdami człowiek żyje ( ͡° ͜ʖ ͡°) dlatego zapodam Wam moją drugą pasję z nadzieją, że może znajdę tu innych filokartystów? #pocztowki (trochę też temat @Old_Postman, więc wołam :p)

Od... mniej więcej 10 lat zbieram zdjęcia, dokumenty, ale głównie pocztówki związane z moim miastem. Przez ten czas uzbierało się ich około 200-300, a co pewien czas docierają nowe. Dzisiaj doszło ich kilka, więc stąd ten wpis i zdjęcie niżej. Kartki pochodzą mniej więcej z lat 30'.

Co w tym jest fajnego? Przede wszystkim to, że kartki sprzed wojny cofają nas w czasy, których nigdy już nie poznamy. I nie są to same zdjęcia, ale i teksty - które kiedyś miały nieco większe znaczenie. Choć, zdarzają się i bardziej luźne, a jeden z nich (+ sam rewers w komentarzu) tutaj (lata 30 / 40):

Zapytuję się w tej kartce jak mama zajechała do Krakowa. Co słychać w domu czy wszyscy są zdrowi i co z Olkiem czy mu zagoiły się te bańki - co miał na nodze. Co słychać z Gienią czy już jest lepiej. Niech mama napisze tylko odrazu. Pozdrawiam Mame, Jule, Zbyszka, Edka, Marie, Tole, Olka, Władka, Bolka, Gienie, Mietka, Jurka i Pimpusia.


Najstarsza z kartek ma około 115-120 lat. Nie jest to niestety najstarsza faktycznie kartka, której od 10 lat nie mogę zdobyć - ostatnio pojawiła się na allegro (po raz pierwszy), ale przegrałem licytacje. Poszła za 152 zł.

Może są tu jacyś zbierający kartki? Albo ktoś posiada jakieś kartki z regionu Babiej Góry (Maków Podhalański docelowo, Zawoja, Sucha Beskidzka) i nie wie co z nimi zrobić? :)

#pokazpasje #historia
gabrally - Mirabele, Mirki, nie samymi rajdami człowiek żyje ( ͡° ͜ʖ ͡°) dlatego zapo...

źródło: comment_ugzoqajVccWmSh8gOqQZfkfs64EVuYLK.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: bratnia duszo ()
Co to za miasto, jeśli można wiedzieć? Rozumiem co masz na myśli mówiąc, że są drogie. U mnie to podobnie bywa, choć jak zaczynałem to kartki (przedwojenne) szło jeszcze kupować po 5-25 zł, teraz to zmieniło się na 50-250...
U mnie jest jeszcze to, że czasem odkrywa się nowe kartki, czy zdjęcia, których wcześniej nikt nie widział. Zdjęć mam też
gabrally - @HorribileDictu: bratnia duszo (。◕‿‿◕。)
Co to za miasto, jeśli można wied...

źródło: comment_JuPxUKLytUfYEZwpn3oAUDnucFACsQ0W.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Co to za miasto, jeśli można wiedzieć?


@gabrally: Nakło nad Notecią. Takich fizycznych pocztówek mam parę z okresu PRL, bo w miarę tanie.

czasem odkrywa się nowe kartki, czy zdjęcia, których wcześniej nikt nie widział.


@gabrally: Ostatnio na aukcji znalazłam fotografie mojej rodzinnej miejscowości (wiocha, nie ma stąd pocztówek) sprzed ok 60-70 lat, sprzedawca okazał się być antykwariuszem który wysłał mi skany zdjęć w dobrej rozdzielczosci, bo niestety aukcję przegrałam.
  • Odpowiedz
Też tak masz, że co parę dni wpisujesz na allegro...


@HorribileDictu: nie tyle mam tak, co... mam w zakładkach. I tak od 10 lat... Ostatnimi czasy nawet kupuję przedwojenne kartki takie, które już mam. Bo jest ich coraz mniej, to raz, dwa - korespondencja, inny znaczek itd, a trzy - kupuję jak są tanie. Czyt. do 10 zł. Zresztą u nas było tyle różnych wydań jednego zdjęcia, że i 3-4 potrafią
  • Odpowiedz
Zresztą u nas było tyle różnych wydań jednego zdjęcia, że i 3-4 potrafią być.


@gabrally: To samo u mnie, kilka przypadków że jedną fotkę paru wydawców wydało.

tak, co ciekawsze, wysadzony podczas drugiej wojny światowej.


@gabrally: U mnie było to samo w mieście. Zarówno most kolejowy jak i drogowy nad rzeką był kratownicowy. Most drogowy wysadzono podczas II wś.
HorribileDictu - > Zresztą u nas było tyle różnych wydań jednego zdjęcia, że i 3-4 po...

źródło: comment_n6S24mDW2jz4ghKG0hQQ71UzqY9dCVCZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Zdjęcie po lewej (kościół z takim łukiem wejściowym) to lata 20-30, i jedno z dwóch, które pokazały, że taki łuk w ogóle istniał.


@gabrally: To fotka kościoła ewangelickiego, którą wyżej dałam jest jedynym znanym zdjęciem tego obiektu, jest jeszcze tylko obraz namalowany parę lat wcześniej.
  • Odpowiedz