Wpis z mikrobloga

@Ripper: Nie ma prawa wymagać zwrotu tych kosztów.
Art 70 pkt 2 Konstytucji.
Oczywiście zakładam, że PiS nie uchwali w nocy, że Konstytucja to tylko opinia ;)
  • Odpowiedz
@Ripper: czyli jak ktoś poszedł na gównokierunek, który nie jest nikomu do niczego potrzebny to spoko niech nic nie płaci i robi co chce, a jak ktoś poszedł na kierunek trudny po którym staje się pracownikiem wysoko wykwalifikowanym to mu jeszcze za karę dowalić opłaty i zakazy wyjazdu z kraju?
  • Odpowiedz
Nie ma prawa wymagać zwrotu tych kosztów.


@Tajch: Nie byłby taki pewny, Art 70 pkt. 2 mówi - Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.
  • Odpowiedz
@abdullahibnalibali: bo to na tyle strategiczny dział że powinni zarabiać sporo wiecej, nie mówie o ilości pracy włożonej w wykształcenie.
@Ripper: Inzynierowie nawet w kraju jebią na niemca czy amerykanina, ci w państwowych molochach jak PGE czy Orlen są raczej dobrze opłacani.
  • Odpowiedz
ale w Polsce ludzie zarabiają śmieci, dlaczego miałoby być inaczej z lekarzami?


@abdullahibnalibali:
Jaka jest różnica pomiędzy australijskim (może też być: amerykańskim) farmerem a polskim rolnikiem?
Otóż, gdy bydło sąsiada daje więcej mleka i mięsa, ten pierwszy modli się: "Boże, spraw, aby mój przychód był obfitszy!". W podobnej sytuacji polski kmiotek wznosi ku niebiosom prośbę: "Boże, spraw, aby jego krowy zdechły!".
  • Odpowiedz
@Ripper: Słowo - klucz - "niektórych".
Zgodnie z interpretacją tego punktu wydaną przez TK (bodaj 2014 rok), nawet opłaty za II kierunek dziennych były niekonstytucyjne. Tym bardziej za niekonstytucyjne uznane zostałyby ogólne opłaty za studia dzienne.
  • Odpowiedz
@eltiven: Szkolenie na kierunkach medycznych odbiega pod wieloma sposobami od innych kierunków.

wysoko wykwalifikowanym to mu jeszcze za karę dowalić opłaty i zakazy wyjazdu z kraju?


Jakie kary? Za bardzo to wyolbrzymiasz. Mówimy tutaj o wprowadzeniu odpłatności za studia, w przypadku gdy absolwent zdecyduje się wyjechać za granicę. Nie ma tutaj mowy o żadnej karze, czy co gorsza zakazach. A o racjonalnym wydawaniu środków publicznych do kształcenia kardy medycznej dla polskiej
  • Odpowiedz
na tyle strategiczny dział że powinni zarabiać sporo wiecej


@martek-77: no to prywatyzacja, bo nigdy nie dojdziemy ile powinni zarabiać

@lerner: dobre porównania, bo rzeczywiście źle się wyraziłem, chodziło mi bardziej o to, że skoro przeciętny Polak mniej daje do budżetu (bo mniej zarabia) to nie stać nas na wysokie zarobki lekarzy, a szczerze to chciałbym żeby zarabiali jak najwięcej. Po prostu, no chyba że prywatyzacja służby zdrowia i niech
  • Odpowiedz
@abdullahibnalibali: dodam:

że prywatyzacja służby zdrowia i niech szpitale same oceniają na ile ich stać.

Niestety doprowadzi to do olbrzymiego podwyższenia usług medycznych. Pamiętaj że dla wielu ludzi zdrowie jest najwazniejsze, stąd będą je wyceniać nieracjonalnie i wybierać najdroższe placówki bo przecież najdroższy = najlepszy.
Nieważne że lekarz za 5k zrobi to tak samo dobrze jak ten za 50tys, droższy = lepszy więc ludzie pójdą do tego drugiego.
  • Odpowiedz
@Ripper: Kwestia już została rozstrzygnięta przez prawników i nie ma tu co rozważać.
Bez zmiany Konstytucji nie jest możliwe wprowadzenie odpłatności za studia dzienne.
  • Odpowiedz