Wpis z mikrobloga

@redliquid: oznaczenie jest podwójne, to często kod fabryczny. Zero jest niepotrzebne przy takim oznaczeniu.

oprócz litery K masz jeszcze greckie omega - informacja, że wartość wyliczona po przecinku jest w kiloomach

Potencjometry, tak jak i rezystory produkuje się w znanych i stałych szeregach wartości.

przykłady:

1M2 = 1,2 MOhm
M512 = 512 kOhm
6K8 = 6,8 kOhm

złoty pasek na rezystorach (tych starszego typu, a nie do montażu powierzchniowego) to informacja
@marek-sisey-tymoszczuk: Pierwszy raz spotykam się z takim "podwójnym" oznaczeniem potencjometrów. Jestem z zamiłowania elektronikiem i jasne jest również dla mnie, jak czytać kod paskowy z rezystorów ;) Małych wartości rezystancji używa się w stopniach końcowych wzmacniaczy mocy audio do równomiernego rozłożenia prądu obu połówek sygnałów, jak również jako element do budowy układów typu "high side current sensing".
@redliquid: i nie mogłeś tak zacząć? co to miało być, egzamin? :) Mnie się zdarzyło widywać bardzo różne oznaczenia. Chyba nie do końca obowiązuje standaryzacja w tej branży. Bywało, że dopiero karta katalogowa rozwiewała wątpliwości. Popatrz, jak stary jest ten peerek - lipiec 83, druga zmiana
@marek-sisey-tymoszczuk: nie, mówię o cytowanym twoim zdaniu. Złoty pasek w oznaczeniach kodowych rezystorów nie oznacza tolerancji 1% tylko 5%, a nawet gdyby to było 1% (brązowy pasek, nie złoty), to nie są to najdokładniejsze rezystory, są produkowane i z tolerancją o rząd wielkości mniejszą (0,1% - fioletowy pasek).
Rezystor 5R6 nawiasem mówiąc też nie jest żadną rzadkością, tylko normalną wartością z podstawowego typoszeregu, do kupienia w każdym sklepie elektronicznym.
@Jarek_P: może mam stare informacje? w kodzie pięciopaskowym srebrem i złotem oznaczało się tolerancję, ale dziękuję za info o tolerancji 0,1% nigdy nie spotkałem. Rzadkość 5R6 sprowadza się do częstotliwości spotykania go w popularnym sprzęcie, a nie występowania w hurtowni/sklepie. Coś czuję że za chwil dojdziemy do publikacji tablicy barwnej kodów. :D
@marek-sisey-tymoszczuk: złoty pasek oznaczał tolerancję 5% (a srebrny 10%) od zawsze, odkąd kod paskowy się pojawił. Od zawsze były też te mniejsze tolerancje, tyle, że były rzadkością w normalnej sprzedaży.
Tablic oznaczeń rezystorów internet jest pełen, więc nie ma sensu linkować, kto ciekaw, niech sobie wygógla.