Wpis z mikrobloga

Witam Was Mireczki po dość długiej przerwie od wpisów pod moim tagiem #angielskizmaschio, jednak ze względu, że mam dzisiaj wolny wieczór i naszła mnie wena twórcza postanowiłem, że skleję kolejny wpis, który mam nadzieję da Wam nowe informacje do wykorzystania w praktyce podczas rozmawiania w języku angielskim i prawidłowego wymawiania. Będzie się on poniekąd wiązał z poprzednim moim wpisem o różnicach pomiędzy brytyjskim, a amerykańskim angielskim. Mianowicie dzisiaj skupimy się na dźwięku /l/.

Dźwięk /l/
Pozornie zagadnienie dzisiejszego dźwięku wydaje się dość proste, ponieważ występuje on w języku polskim, a zapis fonetyczny tego dźwięku jest dokładnie taki sam jak zapis literowy, czyli po prostu /l/. Jednakże należy być świadomym dlaczego w języku angielskim może on brzmieć odrobinę inaczej.

Słowa wstępu
Fachowo dźwięk /l/ to spółgłoska boczna dziąsłowa, a powstaje ona poprzez ułożenie czubka języka na dziąśle, gdzie powstaje tarcie w przepływie powietrza, w wyniku czego powstaje spółgłoska. Jest to spółgłoska boczna, czyli oznacza to, że powietrze wydychane przepływa po bokach języka. To tzw. jasne l - light l. Oto jak brzmi jasne l. KLIK Należy być świadomym, że występuje też forma welaryzowana, która w zapisie fonetycznym ma dokładnie taki sam symbol, czyli /l/. Fachowo nazywa się to spółgłoska półotwarta boczna dziąsłowa welaryzowana. Jest to tzw. ciemne l - dark l. Tak brzmi ciemne l. KLIK

Występowanie
Czym różni się jasne l od ciemnego l? Jasne l występuje w języku polskim, jest to dokładnie ten sam dźwięk. Co ciekawe ciemne l występowało w języku polskim w przeszłości, chociażby w okresie międzywojennym. Być może niektóre z Waszych babć nadal go używają, albo osoby pochodzące ze wschodnich rejonów kraju, ewentualnie Ukraińcy, Białorusini uczący się polskiego. Welaryzacja powstaje w wyniku jakby napięcia języka, podczas gdy jasne l występujące obecnie w języku polskim jest jak to określam "luźne". Można to zauważyć przy dobrym wsłuchaniu się chociażby w odcinku Koziołka Matołka, fragment od 0:38 do 0:47 "więc koziolek mądra glowa", zwłaszcza w wyrazie "głowa", gdzie zamiast "ł" jest zwelaryzowane "l". KLIK

Brytyjski a amerykański angielski
W jaki sposób jasne i ciemne l są powiązane z tymi dwoma akcentami języka angielskiego? Mianowicie jasne l, czyli to występujące w też w języku polskim i na co dzień przez nas używane, chociażby w wyrazie "luksus" występuje tylko w wersji brytyjskiej i to wyłącznie na początkach wyrazów. Na końcu wyrazów występuje zawsze ciemne l. Dobrze zobrazować to na przykładach:
Load - /ləʊd/
Lips - /lɪps/
Love - /lʌv/
Lesson - /ˈles(ə)n/
Light - /laɪt/

Na końcu wyrazu w brytyjskim angielskim występuje zawsze ciemne l:
Feel - /fiːl/
Happily - /ˈhæpɪli/
Finally - /ˈfaɪn(ə)li/
Audible - /ˈɔːdəb(ə)l/
Terribly - /ˈterəbli/

Czyli chcąc mówić z brytyjskim akcentem należy na początku wyrazów zawsze mówić nasze polskie jasne l, a na końcu wyrazów napiąć język w celu wypowiedzenia ciemnego l.
W wersji amerykańskiej sprawa jest o wiele prostsza. Mianowicie tam ZAWSZE występuje ciemne l. Zarówno na początku, jak i na końcu wyrazu. Jest to jedna z cech charakterystycznych wymowy Amerykanów. Łatwo to zauważyć w sytuacji, gdy dźwięk /l/ jest drugim dźwiękiem w wyrazie:
Play - /pleɪ/
Blade - /bleɪd/
Glide - /ɡlaɪd/
Place - /pleɪs/
Slide - /slaɪd/

Wymawiając te wyrazy z ciemnym l od razu każdemu przychodzi sposób w jaki Amerykanie wymawiają te słowa. Natomiast mówiąc je z jasnym l brzmimy jak Brytyjczycy. To ważna kwestia kiedy wybraliśmy już swój akcent w języku angielskim. Zasada jest bardzo prosta, a sam dźwięk, zarówno jasne jak i ciemne l nie powinny dla nas Polaków stanowić trudności do wymówienia.

Skąd wiedzieć w jakich słowach występuje dany dźwięk. o którym już wcześniej pisałem w swoim wpisach? Sprawdzajcie każde słowo, które budzi Waszą wątpliwość w słownikach:
Macmillan Dictionary – można odsłuchać wymowy danego słowa oraz jego zapis fonetyczny. KLIK
Oxford Learner’s Dictionaries – można odsłuchać wymowy danego słowa, jego zapis fonetyczny zarówno dla RP, jak i General American. KLIK

Podstawa to ćwiczyć, więc wypowiadajcie każde słowo pięć razy na głos próbując dobrze "wyprodukować" zwłaszcza ciemne l, a Wasza wymowa znacznie się poprawi!

Zapraszam do zapoznania się z moimi wcześniejszymi wpisami na mikroblogu i obserwowania mojego tagu #angielskizmaschio ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#angielski #poradnik #wymowa #jezyki #jezykiobce
m.....4 - Witam Was Mireczki po dość długiej przerwie od wpisów pod moim tagiem #angi...

źródło: comment_WP9uXdDKuLm3PJqyYokIZvPf4Epp4ryR.jpg

Pobierz
  • 8
@maschio94: czy fonemiczny to nie pamiętam, dawno to już było. ;) Nawet dokładnie nie pamiętam tego symbolu dla dark l. Chyba coś w rodzaju litery h się stawialo w dolnym lub górnym indeksie.
@maschio94: nie litery h, tylko "coś w rodzaju litery h". ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tamten symbol to znam, ale jest też jakaś inna notacja. Jak nie zapomnę to poszukam jutro w notatkach z fony.

Przeczytałem pierwszy wpis. Pięknie wszystko wypunktowane. Ile to trzeba się natrudzić, żeby wyrugować Polakom te nawyki. Często jest to wręcz niemożliwe.

Tylko jedna rzecz: w angielskim są trzy dźwięki i. Krótkie i