Wpis z mikrobloga

#backup #komputery #informatyka

Jaki macie sposób na backup, czasem niewielkich plików, choć względnie wartościowych (studia)? Myślałem o tym, by kompresować, szyfrować i wysyłać na np. dysk google. Niestety miałbym wtedy problem ze synchronizacją - czasem się coś usunie, kiedy indziej doda i wrzucanie wszystkiego na raz byłoby kłopotliwe, choć zawsze lepsze niż nie robienie kopii...
Interesowałaby mnie też synchronizacja pojedynczych plików/folderów.

Nie mam na razie wolnej przestrzeni dyskowej w zapasie. Planuję do laptopa dać ssd i stary hdd używać jako backup, ale jeszcze mi się z tym nie spieszy.

Czekam na propozycje. Szyfrować chcę koniecznie, nie ufam zbytnio chmurom.
  • 4
@KokiX: ja mam tygodniową synchronizację na mój drugi komputer gdzie mam dyski spięte w raid5 raz w miesiącu zrzucam na dysk zewnętrzny. Piszesz o małych plikach wiec backup na pena bądź mały dysk zewn będzie dla Ciebie ok
@sataneria: ok, a przerzucasz te dane ręcznie czy używasz jakiegoś programu? Windows czy Linux owszem, pozwalają dołączyć do istniejącego folderu pliki a także zamianę ich na nowszy, ale nie usuwają tych, których już nie ma w folderze, który chcę archiwizować. Nie chcę kolekcjonować śmieci, a przebieranie wszystkiego przed kopią nie zawsze jest możliwe.

W sumie, teraz pendrive są tanie, można się zaopatrzyć i tam wszystko zrzucać. Wyjdzie taniej niż chmura. Na