Wpis z mikrobloga

Dzielę się z Wami przewidywaniami geopolitycznych wydarzeń w 2016 roku. Wpis proszę traktować z przymrużeniem oka, bo jestem #januszewojny.
Dodatkowo do dyskusji zapraszam tagi #rosja #syria #jemen #ukraina #politykazagraniczna #wojna #wykopnawojnie

1. Bliski Wschód:
a) aktualnie mamy wojnę w Jemenie oraz Syrii. Przewiduję wybuch znacznie potężniejszej wojny pomiędzy koalicją KSA a Iranem i jego sojusznikami. Układ sił w tym rejonie jest mocno nieaktualny (porozumienie z tego roku wypracowały m.in. Niemcy, Rosja, Chiny, Francja, USA, pominięto Indie czy Pakistan). Dodatkowo groźbę konfliktu potęguje cena ropy- niezbilansowane budżety wielu państw jak właśnie Iran, Rosja czy Arabia Saudyjska tylko zaognia możliwość starcia, ponieważ z każdym dniem coraz bardziej opłaca się on dla każdej ze stron. Po wybuchu konfliktu Chiny przyśpieszają budowę lądowego szlaku jedwabnego 2.0, możliwe otwarcie kanału przez Arktykę.
b) szansa konfliktu między Turcją a Rosją. NATO pomaga Turcji, Rosja w rewanżu zajmuje Inflanty oraz rozbiera Ukrainę.

2.Europa
a) całkowite zapomnienie o Ukrainie. Rosja staje się partnerem Europy, bo pomaga Niemcom oraz Francji w rozwiązaniu problemu uchodźców. USA powolutku traci pozycję na rzecz Niemców i Rosji. Rękami Polski i Rumunii wywołuje konflikt z Rosją. Po zmianie podejścia zachodnich mediów do sprawy imigrantów kwestią czasu jest rozwiązanie tego problemu oraz jego metodologia.Dużym wyzwaniem dla Polski, chyba niemożliwym do zrealizowania (?), jest stworzenie korzystnego dla nas scenariusza, iż Angela Merkel wychodzi z twarzą z kryzysu imigracyjnego oraz nie sprzymierza się zbytnio z Rosją. Patrząc na zmianę narracji Niemiec wobec Polski, bardzo trudne zadanie. Poza tym trzeba mierzyć siły na zamiary.

3. Chiny
Chiny czekają na rozwój sytuacji na świecie tak jak ZSRR podczas drugiej wojny światowej. Skupiają się na Morzu Południowochińskim- zajmują Tajwan pokojowo jak Kanton oraz Hong Kong. Dogadują się z Australią oraz być może Koreą Południową.

4. Ameryka Południowa
Dalsza marginalizacja tego kontynentu. Dużo problemów wewnętrznych nie tylko w "bananowych republikach", ale także Brazylii, która jest niekorzystnie zarządzana.

5. Afryka
Moim zdaniem kontynent ten nie odegra znaczącej roli w nowym układzie sił, ale zyska na znaczeniu po nowym przetasowani

6. Azja
Regionalne (czy nawet światowe) potęgi jak Pakistan czy Indie pozostaną neutralne lub sprzymierzą się z najbardziej intratnym sojuszem. Nie zakładam totalnej bierności, ponieważ krajom tym powinno zależeć na nowym porządku świata.
  • 8
  • Odpowiedz
@woodywoodpecker: hej, zgodnie z sugestią jednego z wykopowiczów chciałem dodać nowy tag by zachęcić jak najwięcej mirków do dyskusji. Z drugiej strony nie chcoałem dwóch takich samych wpisów pod sobą, dlatego usunąłem stary.

woodywoodpecker- zapraszam do dyskusji. :)
  • Odpowiedz
@PanJapson: On jest agresywny, atakuje wszystkie wartości europejskie, jest skrajnie prorosyjski i celowo się przypieprza do mojego tagu. Ignoruj i nie daj się podpuszczać. To jest ich standardowa polityka działania.
  • Odpowiedz
@mossad: a zapytam w tym wątku Janusz jak się zapatrujesz na dzisiejsze spotkanie w Nidzicy, wiesz jak ostatni Orban robił umizgi we wschodnią stronę nie niepokoi Cię to troszki ?
  • Odpowiedz
@bombastick: Bardzo mnie to niepokoi. Ale nie wiemy o czym gadali, być może grają na rozpoznanie wrogów (Słowacja, Węgry). Nie wiemy. Jeśli chcą wejść w sojusz - sorry... nie. Czekajmy na jakieś komunikaty, bo tak naprawdę to, że się spotkali o niczym nie świadczy. Może to jakaś rozgrywka amerykanów (tj. amerykańskiej partii w Polsce - PiS).
  • Odpowiedz
@panJapson > Rosja staje się partnerem Europy, bo pomaga Niemcom oraz Francji w rozwiązaniu problemu uchodźców.

Możesz rozwinać? Wydaje mi się że "problem" uchodzców to bardziej widzimisię Turcji...
  • Odpowiedz