Wpis z mikrobloga

5 981 - 7 = 5 974

Ostatni miesiąc zamknięty w kartkach. Wszystko miało być przeczytane do końca grudnia, wyszło dwa dni dłużej, ale i tak jestem zadowolony. Do przeczytania pozostało mi jeszcze pięć książek Jakuba Ćwieka, ale w Krakowie nie tak łatwo dostać je do wypożyczenia. Z czystym sercem mogę polecić autora, zwłaszcza osobom ze Śląska, które wyłapią w jego książkach wiele smaczków i opisów znanych miejsc.

Tytuł: Gotuj z papieżem
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★★

Zbiór opowiadań, z których pierwsze może zainteresować Wykopoków zarówno tytułem, jak i tematyką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Małe opowiadania o tym i owym, treściwe podsumowania, postacie nakreślone pobieżnie, ale sensownie. Czytanie opowiadań idzie mi wolniej niż zwykłych książek i to właśnie ta pozycja spowolniła moje czytanie.

Tytuł: Dreszcz
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★★★

Zastanawialiście się kiedyś co by się stało, gdyby wasz osiedlowy zawadiaka, człowiek, o którym mało kto ma dobre zdanie, który ewidentnie żyje przeszłością, dostał supermoce? Stał się lokalnym odpowiednikiem Supermana, Spidermana czy innej postaci z komiksów? Jeśli nie - przeczytajcie Dreszcza, a dowiecie się, jak by to wyglądało.
Fajna książka, która ma swoje momenty, ale gdyby nie Alojz i Ben, to brakowałoby jej tego 'czegoś', bo sam Dreszcz może i jest superbohaterem, ale głównym bohaterem fantastyki nie wydaje się być.

Tytuł: Dreszcz 2. Facet w czerni
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★

Ze względu na wydarzenia pokazane w części drugiej Dreszcza chciałem zmniejszyć ocenę. Mocno. Ale nie godzi się. Książkę czyta się przyjemnie, lepiej niż pierwszą część, jest tu więcej postaci pobocznych i jakby mniej tytułowego bohatera, więc jest ok. Końcówka zepsuła mi jednak odbiór i nie wyobrażam sobie kontynuacji.

Tytuł: Chłopcy
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★★★★

Interesujący bohaterowie, historia opowiedziana z polotem, świetne rysunki w książce - czego więcej chcieć? Kawał dobrej fantastyki. Ćwiek naprawdę dobrze opowiada historię, której wątki są niepołączone ze sobą w żaden sposób. Przynajmniej w tej części.

Tytuł: Chłopcy 2: Bangarang
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★★★★

Druga część Chłopców, rysująca szersze tło wszystkim postaciom i przybliżająca je wszystkie. Pojawia się zarys większej intrygi, a każda z postaci zaczyna mocniej łączyć się z pozostałymi. Część równie dobra jak pierwsza.

Tytuł: Chłopcy 3: Zguba
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★★★★★

Ciąg dalszy historii Chłopców i Dzwoneczka, a jednocześnie najciekawszy ze wszystkich tomów. Pojawiają się czarne charaktery, bohaterowie mają jeszcze bardziej cięty język, a masa smaczków z poprzednich dwóch książek okazuje się ważna dla fabuły. Solidna robota.

Tytuł: Chłopcy 4: Największa z przygód
Autor: Jakub Ćwiek
Gatunek: Fantastyka
★★★★★

Zamknięcie serii o Chłopcach, a jednocześnie najsłabsza z części. Wątki kończą się jak ucięte nożem, przy czytaniu miałem wrażenie, że to wszystko było pisane na szybko, byle wydać książkę i zakończyć historię. Fakt, część bohaterów rozwija się tutaj w miłym dla czytelnika stylu, ale podczas czytania czuć wyraźnie oddech autora na szyi - 'kończę pisać, spiesz się z tym czytaniem.'.

#bookmeter #jakubcwiek #fantastyka #ksiazki #czytajzwykopem
  • 3
@feelbeats: próbowałam czytać "Chłopców" ale po kilku podejściach odpuściłam sobie. Postaci mało autentyczne, i chyba zbyt prosty język narracji. A oczekiwałam przyjemnej lektury ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@moniczkay: ciężko wymagać od postaci skrajnie fantastycznych jakiejś dużej dozy autentyczności. Cały cykl jest w moich oczach luźną opowieścią o tym, co by było gdyby, dlatego nie nastawiałem się na jakąś bardzo poważną lekturę, a sama narracja mi podeszła. Może warto spróbować jeszcze raz? ;)
@feelbeats: po prostu jak czytam to lubię poczuć się jednym z bohaterów. Myśleć tak jak on, być nim. A tu jakoś nie potrafiłam.
I tak mi ta książka zalega na półce, gruba nie jest, więc możliwe, że kiedyś dostanie ode mnie kolejną szansę... :D