Wpis z mikrobloga

Na studiach mam koleżankę, która mieszka na drugim końcu województwa i my całkiem inaczej mówimy, ale się dogadamy ;) Ja nie mam problemów z zrozumieniem ludzi okolic Katowic, bo wbrew pozorom mówimy podobnie :D akcent tem sam, tylko niektóre słowa się różnią ;)


@fraukaramel: Joł tyż ze Ślunska opolskego i tyż mom tak ze dwie wioski dalyj już sie ianczyj gołodoł. Na przikład u mie sie gołdoł: "mołsz, grołsz, padołsz, miyszkołsz"
  • Odpowiedz
  • 2
@fraukaramel: ta gwara brzmi jakbyś zakończyła edukacje już w przedszkolu, nie wziąwszy nigdy o tamtej pory jakiejkolwiek polskiej książki do ręki i uczyła mówić czy pisać od jakichś tubylców, którzy też zatrzymali się z edukacją zanim ich wiek stał się dwucyfrowy, nie ma się czym tu jarać
  • Odpowiedz
@mersi: Dla mnie nic nie brzmi tak pięknie, czysto i melodyjnie, jak gwara Śląska. Zwłaszcza, że mamy to do siebie, że jak mówimy, jest to bardziej śpiewne. Tak co najmniej opisywane jest to w niektórych książkach. Nie będę płakać, bo Tobie się nie podoba, jak u mnie się mówi :) A o moją edukację to Ty się nie martw, sesji za mnie nie zdasz. Gwara Śląska jest jednym z wielu barwnych
  • Odpowiedz
@fistaszki: Ale regionalnie, to po prostu jest Śląsk i tego logicznym skutkiem jest, że ludzie tam mieszkający mówią po swojemu, bo tak się mówi w domach, bo tak jest z pokolenia na pokolenie, bo wrosło to w wieloletnią tradycję i jest elementem kultury regionalnej, tak samo jak stroje, pieśni itd.
  • Odpowiedz
@mersi: zacznijmy od tego, że z definicji to nie jest język. Mnie śmieszą z kolei górale ale w pozytywny sposób i na pewno nie wyzywałbym ich od nieuków. Zawsze to coś innego niż ta sama, wszędzie słyszana polszczyzna.
  • Odpowiedz
@mersi: Może Ciebie zaboli, że u mnie w szkole była taka inicjatywa, że dla szkolnej gazetki tłumaczyliśmy np. wiersze Kochanowskiego na śląski ;) Nie musi Ci się podobać, co innego jak się z tym wychowasz, mówisz tak od dziecka, tak mówią rodzice, dziadkowie, pradziadkowie może trochę inaczej, bo to jak każdy żywy organizm się rozwija, jak Ci to zwyczajnie do serca przyrośnie. Każdy powinien kochać swój język, jaki to język nie
  • Odpowiedz
  • 0
@norypS: to źle że w całej Polsce używa się polszczyzny? to chyba lepsze od czytania czy słyszenia języka czy gwary jaskiniowców pomieszanego z niemieckimi słówkami, szkoda że to jest uskuteczniane w jakichś tam regionach śląska, ale co kto woli
  • Odpowiedz
  • 0
@fraukaramel: jak Ci się podoba to używaj tej gwary, tylko radziłbym tego nie robić w innych regionach Polski gdzie używa się polszczyzny, bo nikt raczej nie będzie rozumiał co masz do przekazania
  • Odpowiedz
@mersi: Bo w tej gwarze odzwierciedla się cała historia Śląska, dlatego masz elementy z niemieckiego i czeskiego. Jak ktoś kaleczy polski też tak się burzysz, czy tylko nie lubisz jak ktoś używa gwary?
  • Odpowiedz