Wpis z mikrobloga

@ElCidX: tanie routerki mają z reguły bardzo słabe procki i używanie ich jako NAS jest mocno umowne :) Nie zawsze chodzi tutaj o wydajność samej sieci ale o ilość zadań które taki procek musi wykonać by to przez sieć np przez SMB wysłać.

wat to jak mam router 450 Mb/s to nie da rady lepiej niż to 4 MB?


@brmstufldigart: Te 450Mb/s w WiFi to jest również mocno umowne.

matematyka
@ElCidX: przecież to praktycznie jest nas. zobacz transfery gdzieś w sieci (szukałem ale mnie chyba rozczarował i nie kupiłem)
Może zyxel nsa310 na początek, używany pewnie za 100cebulionów. wgrywasz debiana i jazda.
@ElCidX: Jak masz NAS na linuxie/udostępnianie w Sambie to lepszy transfer osiągniesz mając partycje w formacie EXT4 niż NTFS. Oczywiście sieć w standardzie gigabit. Kolejna sprawa to połączenie dysków do portów sata czy do rozdzielacza sata jak chcesz mieć ich więcej. Transfery w granicach 35-45 Mb/s zależy jeszcze jaki dysk. Te liczby są dla 5400rpm. Na NTFS jest dużo wolniej dlatego przetestuj transfer z EXT4. Tutaj masz ładnie porównanie raspbery pi
@ElCidX: Ja bym polecał banana pi ze względu na port sata i gigabit sieć jeżeli chodzi o NAS. Koszt to w zależności czy allegro / chiny. Na allegro banana pi to okolice 200pln. Raspbery pi tańsze ale kopiowanie przez USB np 1GB to wieczność.
@ElCidX: Jak chcesz mieć gotowe to pewnie lepsze wyjście. Na banana/raspberry masz większą dowolność. Możesz dodać wiele różnych usług a po zmianie karty sd może posłużyć do innych zastosowań. Ne wiem jak to ma się z tym gotowcem i czy można zmieniać soft. Wszystko zależy czego oczekujesz i stopnia zaawansowania. Aczkolwiek jest wiele poradników krok po kroku do wszystkiego. W każdym razie wliczając dysk cena jest zachęcająca. Na banana mam teraz
@ElCidX: nie, nie jest to jedyna mozliwosc, opcji jest wiele np. router na mediateku z wifi 2.4/5ghz ac oraz portami sata i usb3.0 - tutaj transfery powinny latac w okolicy 80MB/s :-)
Mozesz jakiegos itx'a(atom lub j1900) postawic na router/nas/serwer wszystkiego tak jak ja :-)
Nie pchaj sie w zadne rpi czy bananki bo to bieda rozwiazania(brak sprzetowego erhernetu) wifi na usb itp.