Wpis z mikrobloga

Często pojawiają się pytania jak zacząć z #yerbamate, dlatego przygotowałam krótki poradnik dla początkujących, do którego będzie można odesłać każdego, kto chciałby zacząć swoją przygodę z tym napojem bogów!

1. Jaką yerbę wybrać na początek?

Z Yerba jest jak z winem - tysiące odmian, a każda dobra. W każdym razie wracając do tematu - na początek warto spróbować klasyki tj.: Rosamonte Elaborada, Amanda Elaborada, Pipore, Taragui Elaborada, Pajarito. Są to smaki dymne i zdecydowane. Kraus Organica idealna, żeby poczuć smak Yerby nie suszonej w dymie, a wyłącznie na słońcu (większa kwaskowość, posmak trawy). Do wachlarza warto dorzucić yerby z dodatkiem ziół np..: Cachamate Hierbas, Campesino Hierbas, Kraus Silvestre. Na koniec yerby smakowe - Pajarito Menta Limon, Taragui Maracuya, Amanda Limon itp. Tutaj jest tak ogromny wybór, że trzeba po prostu testować.

2. Dlaczego należy pić yerba mate w specjalnym naczynku? Co potrzeba by zacząć przygodę z Yerba Mate?

Do picia Yerby potrzebne jest naczynko i bombilla. Dedykowane naczynko rekomenduję przede wszystkim ze względu na wygodę, no i rytuał. ;) Nie mniej mając bombillę możecie pić ją praktycznie z każdego naczynka (szklanki, kubka, puszki, żarówki, jabłka... tykwy, czy co tam Wam przyjdzie do głowy). Niemniej jednak stanowczo zalecam do picia Palo Santo, by rozkoszować się najwspanialszym aromatem i cudownym smakiem!

3. Palo Santo, Tykwa, Ceramiczne matero, bombilla - czyli z czym to się je.

Palo Santo - to w wierzeniach rdzennych Indian Święty Pień. Drzewo, które rośnie długo o w lasach Amazonii, a dostęp do niego to nie taka prosta sprawa. Palo Santo ma niesłychane właściwości - nie psuje się, nie gnije, nie pleśnieje! Dodatkowo parzona w nim Yerba nabiera zupełnie nowego wymiaru smakowego. To ze względu na wydzielaną przez Palo Santo żywicę, która dodaje nutkę słodyczy w naparze. Palo Santo jest najwygodniejszym naczynkiem - yerba mate może w nim pozostać trochę dłużej i nie musicie się bać, że zgnije. Zdecydowanie lepiej smakuje niż zaparzona w tykwie czy ceramicznym naczynku - matero. Palo Santo według Indian posiada też wymiar duchowy! Pita z tego naczynka yerba wspaniale działa na umysł, jak również uspokaja ducha. Palo Santo może pękać, dlatego rekomendowane są naczynka okute. Wtedy pęknięcia dodają tylko charakteru. :) W tym naczynku nie ma też potrzeby robić żadnego currado czy innego smarowania tłuszczem. Nic to nie daje, a psuje smak.
Tykwa - to nic innego, jak wyżłobiony i wysuszony owoc tejże rośliny. Z racji swojej pospolitości często wykorzystywany w Ameryce Południowej do picia Yerby. Jest jednak zdecydowanie bardziej kłopotliwy w utrzymaniu niż Palo Santo czy naczynko ceramiczne. Bardzo szybko gnije jeśli zostawi się w nim yerbe na dłużej niż 1 dzień. Trzeba więc za każdym razem wypróżniać i suszyć. Mimo to bardziej naturalna forma picia yerby niż naczynka ceramiczne.
Naczynko ceramiczne - mówiąc krótko zwykły kubek o specyficznym kształcie. Nie niesie za sobą żadnych walorów oprócz faktu, że jest wygodne w utrzymaniu czystości. Nie psuje się też tak, jak Tykwa.
Bombilla - charakterystyczna słomka przez którą możliwe jest picie Yerba Mate. Istnieją różne rodzaje bombilli, ale pierwszym kryterium powinno być to czy są wykonane inoxu / alpaki czy tylko niklowane. Te ostatnie szybko rdzewieją.

4. Ile trzeba nasypać yerby na początek?

Ile chcesz! Dla początkujących zalecam nie więcej niż 30 gramów suszu, bo yerbka będzie mocna i nie dacie rady! Wszystko zależy od wielkości naczynka do yerba mate, dlatego na start odradzam naczynka o dużej pojemności na rzecz tych mniejszych. Nie ma obawy, że zamieścimy w naczynku za dużo suszu - można sypać nawet po brzegi! Schemat działania jest prosty - im więcej suszu, tym mniej wody się zmieści i w konsekwencji yerba będzie mocniejsza, ale trzeba będzie ją częściej zalewać.

5. Co to jest currado i czy należy je przeprowadzać?

Currado to przygotowanie naczynka do parzenia Yerby, by wydłużyć jego żywotność. W przypadku Palo Santo - wystarczy je opłukać i gotowe (nie bawcie się w żadne smarowanie masłem, oliwą czy inne wypalania, których opis znajdziecie w Internecie -, nic to nie da, a tylko zepsuje Wam smak). Tak samo postępujemy przy naczynkach ceramicznych. Natomiast w przypadku tykwy - warto currado przeprowadzić. Z jednej strony chodzą słuchy, że wydłuża to rzeczywiście żywotność naczynka. Z drugiej - po prostu w tykwach lata masę farfocli, które trzeba usunąć. Jak to robimy? Wsypujemy susz do pełna (tak, ten pierwszy raz zmarnujemy trochę :(). Zalewamy wodą i zostawiamy na jakiś czas. Po kilku godzinach wracamy, wyskrobujemy całą zawartość i wyrzucamy do kosza. Płuczemy i pozostawiamy do wyschnięcia. Teraz środek można wysmarować masłem lub oliwą i pozostawić na kilka godzin, by tłuszcz wchłonął. Po tym zabiegu powtarzamy zabieg z parzeniem yerby, wyrzucamy i voilà - naczynko gotowe do użytku!

6. Metoda parzenia yerba mate

W Internecie krąży masę poradników i instrukcji pt. "Jak parzyć yerba mate", "Jak zrobić yerba mate", "Ile wsypać yerby", "Ile+wody+nalać+yerba", "Jaka temperatura wody do yerba mate?". Ale powiem Wam coś. Nie widziałam Indianina, który obraca, kręci czy trzęsie materem z yerbką. ;) Ale po kolei:
- Do czystego naczynka wkładamy bombille tak, by stała stabilnie.
- Wsypujemy susz do wysokości 1/2-3/4 naczynka.
- Możemy lekko wstrząsnąć na boki, by yerba się rozłożyła równomiernie, trzymając jednocześnie bombille.
- Zatykamy wylot bombilli i wlewamy powoli wodę starając się wlewać ją po ściance naczynka lub po bombilli. Yerba powinna nam się wybrzuszyć i bulgotać.
- Zostawiamy ją tak na ok. 2 minuty, by św. Tomasz (tak wierzą Indianie!) uraczył się pierwszym zalaniem.
- Dolewamy wody po brzeg i DELEKTUJEMY SIĘ! ;) I tak aż do utraty smaku (nie ma górnej granicy zalewania jednego suszu. Jak straci smak i nie cieszy już nas jej picie to po prostu wymieniamy :)).

7. Czy można przedawkować yerba mate?

Można przedawkować kofeinę zawartą w yerbie. Dlatego zalecam przerwy między poszczególnymi zalaniami (tak z 30-45 minut, w zależności od wielkości naczynka i ilości suszu w środku oraz gatunku yerby). Zapewni to stałą dawkę energii, a nie spowoduje nieprzyjemnych odczuć związanych z przedawkowaniem kofeiny. No chyba, że musicie być naspidowani mocno cały czas, to nie krępujcie się!

8. Ile stopni powinna mieć woda do yerba mate i czemu akurat 70 – 80 stopni?

Bo w gorącu yerbamatka się obraża! Chciałoby Wam się kąpać we wrzątku? W wyższej temperaturze zabijamy wszystkie dobre mikroelementy zawarte w suszu. Yerba się po prostu zamyka się i nie wypuszcza swoich dobrych właściwości. Jest zła, że ją tak źle potraktowaliśmy, nie to co Indianie! Do tereré pierwsze zalanie też powinno być w temperaturze 70-80 stopni, a dopiero następne zimną wodą. Po to, by yerba prawidłowo się zaparzyła i oprócz orzeźwienia serwowała nam odpowiedniego kopa.

9. A co to jest tereré?

To taka wersja yerba mate na upalne dni, kiedy leje się z nas pot strumieniami! Przygotowuje się je podobnie jak klasyczną wersję, z tą różnicą, że wsypujemy trochę więcej suszu. Zalewamy gorącą wodą (70-80 stopni), czekamy aż naciągnie i wystygnie, a następnie dolewamy zimnej wody, z kostkami lodu, z sokiem z cytryny, limonki, z liśćmi mięty, owockami co tylko nam przyjdzie do głowy, aby skutecznie się orzeźwić!

10. Czy można słodzić yerba mate?

O tak, można słodzić, cudować i eksperymentować. Naprawdę. Spróbujcie z cynamonem albo miodem!

11. Yerba mate + dodatki. Czy można dodawać do yerby jakieś dodatki?

Wedle uznania! Do najpopularniejszych należą: cukier, miód, skórka lub sok z cytryny/limonki/pomarańczy, mleko, kawałki owoców, cynamon, goździki, wanilia, mięta, żurawina, ale ogranicza Was właściwie tylko wyobraźnia! #kmwtw #pdk

12. W jaki sposób dbać o Palo Santo/tykwę/matero (czy myć w zmywarce, płynem do naczyń)?

W żadnym wypadku Palo Santo albo tykwy nie ładujcie do zmywarki, ani nie traktujcie płynem do naczyń! Wystarczy przepłukać wodą i po krzyku! Dla upartych - od czasu do czasu można także wyparzyć wrzątkiem (bardziej w przypadku tykw, Palo Santo jest cudowne i już). Z kolei ceramikę można traktować jak zwykłą szklankę.

#sklepquokka #mate #yerba #yerbamate #poradnik #yerbamatewykopclub
quokkapl - Często pojawiają się pytania jak zacząć z #yerbamate, dlatego przygotowała...

źródło: comment_pJfCFfVP6kvy3Yp7rXnoYSyWGvSSO1Tb.jpg

Pobierz
  • 64
  • Odpowiedz
@quokkapl: poradnik jak zaparzyć herbatę heh

nigdy nie zrozumiem tej ideologii yerby jaką sobie ludzie dorobili

JAK PARZYĆ YERBE OTÓŻ MUSISZ WŁOŻYĆ PIONOWO BOMBILLE TYLKO NIE POZIOMO ANI NIE POD KĄTEM BO #!$%@? Z TEGO BĘDZIE
  • Odpowiedz