Wpis z mikrobloga

Mam pytanie ... Otóż zamodelowałem sobie w EESie (Engineering equation solver) małą, przemysłową turbinę gazową (Siemens SGT-400) o mocy 12900 kW dla projektowego paliwa (czysty CH4). Lambda wynosi około 2,85, strumień paliwa 0,74 kg/s, a powietrza 36,6 kg/s. Sprawność dla danych producenta wynosi 34,8%. Czyli teoretycznie wszystko się zgadza. Kolejnym etapem jest analiza porównawcza dla innego paliwa - i tutaj tworzę kilka założeń (sprężarka nadal spręża ten sam strumień powietrza, abym nie musiał korygować i korzystać z map kompresji, sprawności wewnętrzne itd są takie same), więc w efekcie zmieniam tylko parametry w komorze spalania. Paliwo, które wybrałem ma około 8-krotnie niższą wartość opałową od CH4 (paliwo z reaktora fluidalnego), co w efekcie powoduje znaczący wzrost sprawności TG, co jest dla mnie jakoś nielogiczne .. bo z nowym paliwem wynosi 54,2%. Lambda spadła do 1,8 (bo musiałem upuścić trochę powietrza przed komorą spalania). Czy jest to możliwe? Dodam, że jeszcze zmniejszyłem strumień spalin podawanych na turbinę, aby moc pozostała na tym samym poziomie, a temperatura spalin przed turbiną jest taka sama jak dla paliwa projektowego (CH4).

Nie wiem czy wszystko napisałem w miarę zrozumiale, ale w skrócie - Czy po zmianie paliwa w Turbinie Gazowej, na takie o niższej wartości opałowej, przy jednoczesnym 5,5 krotnie większym strumieniu molowym paliwa (a 18 krotnym masowym), zmniejszeniu ilości powietrza doprowadzanego do komory spalania jest możliwy znaczący wzrost sprawności turbiny gazowej? Może któreś z moich założeń jest błędne.

Jeżeli ktoś dysponuje EESem i ma trochę wolnego czasu, to mógłbym mu podesłać plik.
#energetyka #termodynamika
  • 4
@ksardas: Właśnie trochę dziwnie skład jest podany ... bo są udziały objętościowe Co, H2, CH4 itd ... a na końcu jest stechiometryczne zapotrzebowanie tlenu - (jednostka kmol O2/kmol gazu) - po prostu uznałem to za składnik gazu? To źle? Bo po zsumowaniu razem z tym tlenem dało mi 1.

Zamodelowałem też układ dla paliwa z biomasy - tutaj lambda wyszła ok 1,9 (czyli już w normie). Nie wiesz czy mogę regulować
Odświeżam, bo może ktoś zna się - to chyba jest kwestia paliwa - bo ma ono tak małą wartość opałową (3 krotnie niższą od paliwa z reaktora alotermicznego, dla którego lambda wyszła mi 1,8), że po prostu nie można go tam zastosować bo spalanie nie będzie zupełne i całkowite (a takie musi być). Wynika to z tego, że strumień spalin z komory mam sztywno ustalony i jego nie mogę ruszać. Jeszcze jeden