Wpis z mikrobloga

@Lapidarny:
wiesz, w branżach i stanowiskach w jakie celują tacy ludzie nie ma raczej działu od HR-u który prześwietla przed rozmową wszystkie możliwe społecznościówki :P
  • Odpowiedz
@twardziel_psychopata: Co jest nie tak z 'witam'? Zawsze tak rozpoczynam rozmowę w mailu jak mam się skontaktować ze sprzedawcą na allegro, bo wydaje mi się to odpowiedniejsze niż np 'dzień dobry' czy inny szanowny Panie.
  • Odpowiedz
  • 21
@notanumber: jak kogoś potrafi rozdrażnić głupie "Witam" na początku maila, to rozwiązaniem nie jest zmienianie swoich nawyków dla niego, tylko wyciągnięcie kija z dupy tej osoby. Zwrot jak zwrot. Są w życiu ważniejsze problemy.
  • Odpowiedz
@Pan_wons: Nie wydaje mi się, że chodzi o to, że człowiek się spoufala, jak napisał @Kliko. Ludzie różnie do tego podchodzą, ale wszyscy językowcy radzą unikać tego słowa na początku, bo "wita gospodarz gości w domu, a z mailem to my przychodzimy do gospodarza". Innym razem argumentują to faktem, że jest to forma stawiająca nas trochę nad drugiego rozmówcę. Do poczytania tutaj i pooglądania tutaj.
  • Odpowiedz
@Sarpens: @Kliko: @Pan_wons: A może Mirko w swojej kreatywności wymyśliłoby zwrot, który nie robiłby nikomu bólu dupy (jak witam), nie brzmiałby zbyt oficjalnie (jak szanowny panie - tak się pisało do profesorów na uczelni), nie narażał na wykluczenie z grona znajomych (jak szczęść boże, czy allahu akbar), i który można by stosować w meilach do kumpli z podwórka, koleżanek z naszej klasy, januszy z allegro, karyn
  • Odpowiedz
@Kliko: Jak 90% osób będzie skakać w ogień to też skoczysz ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Ja wiem, że język jest dla ludzi, ale póki co językowcy nie przekonali się do tego "witam" - bo to logicznie jest w sumie błędne, co wytykają, ale nikt nam nie będzie wmawiał, że białe jest białe, a czarne jest czarne - cytując klasyka. Epistolografia na pewien czas praktycznie zanikła, pojawiły
  • Odpowiedz
  • 0
@Sarpens: Kto tworzy język, ludzie czy językoznawcy? Porównanie z dupy.

A gdy nie wiesz, czy nick2458 to Pan Karol czy Pani Karolina?
  • Odpowiedz
@Sarpens: Jakiś czas temu był wielki ból dupy właśnie o to Panie Karolu! - tak zwracały się ekspedientki jakiejś sieci do ludzi płacących kartami. Rozpoczynanie meila do ludzi których nie znamy może też być ryzykowne.
  • Odpowiedz
@Kliko: Lingwiści pomagają nam trzymać ten język w ryzach, aby był spójny. Idąc dalej tym krokiem przecież po co nam zasady ortografii? Wyjątki? Deklinacja? Z tym "witam" mamy błąd podobny jak z "tu pisze", z tym, że tutaj nikt nie pisze, a "jest napisane" - jakiejś wielkiej chały nie ma, ale obnaża się swoje braki w edukacji.

A jak rozpocząć maila, kiedy nie wiemy do kogo piszemy? Zawsze pozostaje klasyczne "Szanowny Panie", a do bliższych nam osób po prostu "Cześć!". Wszystko zależy od kontekstu i tego czy piszemy całość oficjalnie, czy bardzo luźno.

W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że na końcu listów (i maili) - po zwrocie kończącym - przecinka się nie stawia, czyli
  • Odpowiedz
  • 0
@Sarpens: W ten sposób można by skomentować każda zmianę. Niektórzy by chcieli, żeby język w ogóle nie ewoluował. Żeby co najwyżej dochodziły nowe nazwy nienazwanych wcześniej zjawisk lub rzeczym.

Do kobiety szanowny Panie chcesz pisać?
I od kiedy słowo witam jest błędem językowym? WTF?
  • Odpowiedz