Wpis z mikrobloga

@normanos:
@factorys:

ja ogółem każdy kolejny gówno-projekt który robie w node.js to coraz bardziej przekonuje się do tego że php samo w sobie ogólnie to jest gówno :P fakt faktem, że Laravel to najmniejsze gówno z nich wszystkich ale to nadal gówno w porównaniu do node'a.
@bercik999:

1. dlatego że posiada wszystko co potrzebne (szablony, routing, i18n, cache, sesje, kiepski orm, dependency injection itp) natomiast posiada bardzo proste, lekkie i przyjemne api nie takie "jałowe" jak w phalconie, ani bez przekombinowanych stosów plików konfiguracyjnych jak w Symfony. zarówno laravel jak i oba frameworki są dobre, ale w laravelu tak naprawdę niewiele tracisz a zyskujesz prostotę, intuicyjność i szybkość.

2. bo ludzie próbóją w nim pisać jakby był
@larvaexotech:
1. Jeśli chodzi o fw to laravel jest mało stabilny, a takie symfony ma za sobą ogromne zaplecze. No i jest gwałtem na solid i wzorcach projektowych. Ale piszę się w nim zajebiście szybko mało rozwojowe aplikacje.
2.

bo ludzie próbóją w nim pisać jakby był javą (przesadny oop, namespace, interfejsy i cała masa cudowania które w bardzo wielu przypadkach jest mało potrzebne),

To, że programiści są słabu nie dyskwalifikuje
źródło: comment_Ogy8QzrRfII7T1wrcruf8nbfWmLelRBQ.jpg
@bercik999: Nie programuje w Javie, to nie moja działka. Oczywiście coś tam potrafię "dla zasady" ale to zupełnie nie moja dziedzina. Od 6 siedzę w php, natomiast ostatnio również robie drobne fuchy w node.js żeby uczyć się środowiska.

A programiści PHP mają to do siebie że tak gadają o tych wzorcach, solidach, kissach, ok. Ja wiem że to są ważne rzeczy, ale w opakowaniu PHP jest tego za dużo. W JavaScript
@larvaexotech: no spoko, to piszcie dalej w javascripcie gdzie nawet typow danych nie macie xD powodzenia w pisaniu poważnej appki biznesowej xD node jest fajny, generalnie javascript może być fajny, ale jako platforma wykonująca ( kompilowana do ), a nie jako platforma developerska ( kompilowana od ), bo javascript jako język, to sorry, ale gówno xD
@Avario: typowanie skalarów weszło do niedawna i nikt na poważnie jeszcze 7 nie używa produkcyjnie w obawie przed 0 dayami itp. aaa i nie nazywaj typehintowania "strong typing" bo to jak nazywanie koła samochodem. silne typowanie masz w javie, w php masz typowanie luźne z możliwością zadeklarowania (wymuszenia) przekazanego parametru do funkcji/metody. w dodatku php jest zbiorem antywzorców i braku spójności. bo z 1 strony masz to pełne oop, interfejsy, polimorfizm
oop rzadko kiedy jest stosowane. to język procuderalny i funkcyjny


@larvaexotech: Myślę, że większość Twoich wypowiedzi jest błędna, bo wychodzisz z błędnego założenia.

PHP to język wieloparadygmatowy. To znaczy, że możesz napisać aplikację na wiele sposobów – decydując się na jeden lub miksując kilka stylów programowania.

Owszem, zaczęło się od składni proceduralnej, ale potem doszło także OOP i (zalążki) programowania funkcyjnego (tutaj nadrabiają biblioteki dając podstawowe narzędzia).

Ten błąd popełniasz właśnie
@MacDada: koleżko mój akapit zaczynający się od

a jeśli chodzi o


dotyczy javascripta i node.js bo o tym rozmawialiśmy wcześniej. w przypadku php OOP jest obecnie *podstawowym* sposobem programowania i oczywiście że jest najpopularniejszym. programowanie funkcyjne w php to żart a closures jest kiepsko zaimplementowane (operowanie na kopii zadeklarowanych zmiennych poprzez "use" zamiast na konktekscie wykonawczym jak w JS). nie ma bibliotek funkcyjnych w php albo są nieudolne klony bibliotek jsowych,
dotyczy javascripta


@larvaexotech: Heh, faktycznie, pisałeś o JSie. Ale moja odpowiedź jest w sumie równie prawidłowa.

Javascript także jest językiem wieloparadygmatowym. Także i tu można mieszać kod napisany obiektowo, proceduralnie czy funkcyjnie. I także tutaj uważam to za zaletę, a nie wadę języka z powodów wymienionych wyżej :)

programowanie funkcyjne w php to żart


Na ten moment praktycznie tak. Dlatego pisałem „zalążek”. Pojawiają się za to ciekawe biblioteki, ale nadal
@MacDada: PHP to na pewno dobry język, ale im dłużej siedzę z JS i piszę tak jak faktycznie trzeba pisać w JS a nie próbuję robić z tego "drugiego pehapa" to zauważam że ten język ma naprawdę ogromny potencjał. a dodatkowo oszczędność w sprzęcie jest GIGANTYCZNA bo jak PHP spuszczają się że mają fajny config nginxa i spoko sterownik cache który zwiększa wydajność instancji do 600 req/s to w tym czasie