Wpis z mikrobloga

mieliście kiedyś w piwie drożdżowy posmak i aromat? 8 dni temu zabutelkowałem grodziskie na drożdzach fermentis s-33. Otworzyłem butelke na spróbowanie i wyczułem wyraźnie drożdżowy zapach oraz drożdzowy smak (domownicy również), na dnie delikatny osad się zebrał ale piwo i tak jest mętne (może dlatego że słód pszeniczny jest w składzie). W smaku było odpowiednio nagazowane, aczkowiek przy otwieraniu tylko delikatnie psikneło bez piany, w szklance piana też minimalna. Piwo stało w domu 2 dni i następnie 6 w piwnicy (14-17 stopni). Czy ten smak drożdży znika po jakimś czasie leżakowania? bo ciężko będzie wypić takie coś. Czy przenieść z powrotem do wyższej domowej temperatury żeby dofermentowało sobie czy zostawić w piwnicy w tej temperaturze bo wszystko jest prawidłowo?
#piwowarstwo
  • 9
  • Odpowiedz
@iczi posłuchałem Kopyry, 7 dni burzliwa i 8 dni cicha. Blg początkowe 9, w trakcie przelewania na cichą blg 3, i potem po 8 dniach cichej przy butelkowaniu nadal blg 3 więc uznałem że już bardziej nie zejdzie.
  • Odpowiedz
@Dijkstra: mogę znaleźć jeszcze niższą temperaturę jeśli potrzeba, trzymam na schodach od piwnicy na razie ale jeśli trzeba to zaniose wgłąb piwnicy to kilka stopni jeszcze zejdzie lub do warsztatu który mam w podwórku tam się wogóle nie grzeje więc temperatura delikatnie wyższa niż ta za oknem. Tylko wysokość temperatury może mieć wpływ na smak drożdżowy posmak?
  • Odpowiedz
@krzynek: Do piwnicy do zimnego niech sobie postoi i drożdże trochę opadną, ale w pszeniczne zawsze trochę drożdżami trącą. W jakiej temperaturze fermentowałeś? Może za niska i mało estrów maskujących drodze wyszło.
  • Odpowiedz
@Sherrax: fermentor trzymam w łazience na płytkach pod którymi jest ogrzewanie podłogowe, w tej łazience jest tylko wanna, w której dziecko się kąpie. Temperatura wynosi między 19 a 21 stopni (po kąpieli ten stopień więcej przez jakąś godzinkę). Obecnie piwka leżakują w 12 stopniach, wczoraj sprawdzałem.
  • Odpowiedz