Wpis z mikrobloga

Mirki, pomocy.
Przegrałem wszystkie dane, zdjęcia, wszystko na świeżo kupiony dysk zewnętrzny. Sformatowałem, przeczyściłem komputer i dysk zewnętrzny padł. Tzn działa ale ledwo, przegrać część przegrałem ale do reszty dostać się nie mogę :/
wpisałem dmesg i dostałem: disk3s1: I/O error. a także:

exfatvnopclose: error 5 from exfatnodeupdatedisk3s1: I/O error.
exfatvnopinactive: error 5 from exfatnodeupdatedisk3s1: I/O error.

Dysk jest w formacie exFat, dodatkowo wszystko dzieje sie na maku (na PC tez nie dziala)

Mireczki co robić? Znacie w miare tanie firmy (i jaki to koszt) zeby te dane odzyskać?

Dzięki
#komputery #macbook #mac #apple #dyski
  • 9
@mestero: Toshiba DTB310, dodatkowo ciekawostka podpinałem ją nowym kablem, podpiąłem też dysk firmowy, działał fajnie, teraz bawiłem się swoim, a jak wychodziłem z pracy podpiąłem firmowy... nie wykrywa...
@Pepperek: no to tez widze nie bardzo sie zastanawiales nad zakupem ale przynajmniej nie kupowales chinkiego guwna (jak rzeczy to kompa to w sklepach komputerowych a nie marketach no chyba ze promocja byla niezla)

tak jak wspomnialem @mipdata zajmuje sie odzyskiwaniem danych i z tego co wiem dopoki nic nie odyskaja to nic nie placisz
@pieczywowewiadrze:
Generalnie źle nie jest część plików udało mi się przegrać, fakt zajmowało to cały dzień, ale poszło, teraz dysk czasami wykrywa czasami nie :/ Gorzej bo firmowy przestał się wykrywać i zastanawiam się nad związkiem :/ (podpinałem tym samym kablem z domu)
@Pepperek: jesli wykrywal i przestal wykrywac to poza kablem mzoe byc wina elektroniki

rozkrecasz dysk. zostawiasz talerze i wrzucasz elektronike z drugiego dysku tego samego modelu i podpinasz i odzyskujesz/zgrywasz

jak pliki sa uszkodzone to najczesciej wina talerzy ale mzoe byc tez cos nie tak w elektronice i taki swap nie zawsze pomoze.

opcja dobra tylko w wypadku gdy dane sa warte duzo wiecej niz drugi dysk ktory tzreba kupic rozmontowac
@Pepperek

Przyczyn awarii może być bardzo wiele. Te toshiby mają w obudowie 2 elektroniki, pierwsza - elektronika właściwa dysku ze złączem SATA, oraz druga działająca jako przejściówka z SATA na USB 3.0. Można spróbować wyjąć dysk z obudowy, podpiąć pod złącze SATA w komputerze, jeżeli pokażą się dane - znaczy że wina była w kablu/przejściówce USB (nie formatować dysku!). Jeżeli dysk po podłączeniu zasilania stuka/piszczy/wydaje inne dziwne dźwięki - nie włączać więcej