Wpis z mikrobloga

Istnieje coś takiego jak książka do #programowanie?

Szukam pozycji dla przyszłego licealisty o profilu informatycznym, koleś z typu 1 lipca już spakowany i już chce się zacząć uczyć (tak, dopiero za pół roku kończy gimę...). Nie wie jaki język, nie wie że 15k na m-c to lipa, ale muszę coś doradzić (prezent gwiazdka). Jakieś propy?

Sam zaczynałem od Symfonii C++, ale w sumie zaraz odskoczyłem na inną drogę, może coś co daje ogólne pojęcie o co chodzi?

#podrecznik
  • 13
@wytrzzeszcz: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/155839/wprowadzenie-do-algorytmow.html ?
@Arveit: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/293331/zrozumiec-programowanie.html ?
Dziwią mnie tylko opinie, niby informatyka, umysły ścisłe, a oceny typu "Super, daję lajka!"...

@krecikBMC: "Na pewno nie polecałbym jako pierwszej ksiąƶki o programowaniu -- wymaga posiadania juƶ pewnej wiedzy, ale jako juƶ którąś -- jak najbardziej."
Nie wiem co się teraz w gimnazjum wyprawia, sam kończyłem z kursem turbo pascala, ale trochę obawiam się tej opinii (@KrzaQ2).
@przemilcze: W sumie nie zakładałbym, że coś więcej niż sterowanie żółwikiem. Szczerze to w takim razie nie wiem. Jak koleś nie jest przekonany do jakiegokolwiek języka to raczej ksiazka o Javie czy c# odpada. :/
@przemilcze: Jak profil informatyczny to możliwe że też będzie miał C++ - może np. Szkołę Programowania Praty, bardzo przystępnie napisana. Ew. coś prostszego na początek to może jakaś w miarę swieża do Pythona - myślę że to taki mniej odstraszający na start język niż C++ .
@przemilcze: Ta opinia jest jak najbardziej zgodna z opinią autora ;)

"Zrozumieć programowanie" to jest ksiąƶka (imo) najbardziej przydatna ludziom, którzy juƶ umieją (w miarę?) programować w jakimś języku wysokopoziomowym, ale chcą się dowiedzieć jak to wszystko działa w warstwach, które są przed nimi ukryte.

W/g mnie ksiąƶka jest bardzo fajna, ale jeśli kupisz ją oczekując, ƶe będzie to dobra pozycja do rozpoczęcia nauki programowania to się zawiedziesz.
@KrzaQ2: opis książki coraz bardziej zachęcający, tyle że patrząc pode mnie ;) W takim razie będzie trzeba skoczyć w lekko inne miejsce, tylko gdzie...

Ogólnie tych pozycji jest sporo, ale w ciemno poradzić książkę za 150 zł, bo takie to są stawki, to trudno na siebie wziąć odpowiedzialność, jak ich nie znam. Ciężki temat...
@krecikBMC: Język sobie niech wybierze później. Na początek proponowałbym wstęp do programowania bardziej ogólny Np Wstęp do programowania systematycznego Niklausa Wirtha. Może skończyć na tym jak zaczyna być opisywany Pascal, a książkę może wypożyczyć z biblioteki (gdzie indziej niż na alledrogo, albo biblioteka zapewne niedostępna) Na początku opisane jak przystało schematy blokowe i idea czym jest samo programowanie. Później wybierze sobie język i zacznie dalszą naukę.