Wpis z mikrobloga

Czy jakiś mirek z #elektronikadiy mógłby mi wytłumaczyć o co chodzi z podawaną mocą #oswietlenie #led?
Dokładniej chodzi o #powerled - kupiłem "3W" IR, wg. informacji sprzedawcy 1.8-2.2V, prąd maksymalny 750mA.
Zasilam z zasilacza stałonapięciowego 12V (max 48W), przez driver LED (680mA). Na multimetrze mam na diodzie ~1.6V/720mA. Przy dwóch diodach szeregowo 3.2V/730mA.
Skąd się biorą te podawane na aukcjach 3W, skoro nawet ze specyfikacji wychodzi max 1.65W. I dlaczego na diodzie mam niższy spadek napięcia, niż podaje specyfikacja?

Dla innej diody znalazłem taką informację:

Moc katalogowa: 10W

Moc znamionowa: ~5.7W

Czyli moc znamionowa to prawdziwa moc diody, a ta "katalogowa" to jakaś #!$%@? warta wielkość, która spełnia tylko znaczenie marketingowe?
  • 6
I dlaczego na diodzie mam niższy spadek napięcia, niż podaje specyfikacja?


@grajlord: po pierwsze - dlatego że sztuki diód bywaja różne (w szczególach datasheet byś pewnie doczytał, że to podane 1.8-2.2v to ma w tabelce min 1.5 przeważnie 1.8, maks 2.2v)
Po drugie - dlatego że podawane jest dla pewnych warunków - przeważnie dla 20'C diody. A im wyższa temperatura struktury (a ona zawsze będzie wyższa niż obudowy diody), tym bardziej
No to już sam sprzedawca przyznał że nie wie co sprzedaje, albo "3W" to nie moc diody a parametr marketingowy albo błąd w opisie ;)


@hrumque: Wielkie dzięki za pomoc. Czyli pewnie jest to marketing/kwestia wygody. Z tego co wiem, to diody w zależności od długości fali działają na różnych napięciach, więc skoro wszystkie lecą na podobnym prądzie, to taka dioda podczerwieni (niskie napięcie) będzie miała niższą moc, niż np UV
Skąd się biorą te podawane na aukcjach 3W, skoro nawet ze specyfikacji wychodzi max 1.65W. I dlaczego na diodzie mam niższy spadek napięcia, niż podaje specyfikacja?


@grajlord: Te dane biorą się z powietrza, bo większość sprzedawców handluje tanim szajsem bez żadnej dokumentacji. Zresztą, nie ich wina, oni tylko przepisują to, co Chińczyk im podał. Jak nie ma nadruku na diodzie/opakowaniu i nie ma dokumentacji, to na 99% jej parametry są niższe,
@KrotkieSpiecie: Dzięki, a znasz źródła jakichś "dobrych" diod, które w miarę trzymają standard (hurtownie/sklepy online) lub po prostu nazwy producentów? To, co kupiłem to niby Bridgelux/Epistar, więc chyba nie jest to totalny, chiński noname.
@grajlord: Na konkretnych markach się nie znam, ale wiem, że duże sklepy jak TME, Farnell sprzedają markowe LEDy ze szczegółową dokumentacją. Niestety ceny nie są niskie, jeśli kupujesz pojedyncze sztuki na prywatny użytek. Ale za to masz pewność parametrów.