Wpis z mikrobloga

#prawo
Witam. Próbuję rozgryźć jedną rzecz. Czytam, czytam i nadal nic nie wiem. Generalnie chodzi o sprzedaż różnych rzeczy młodzieży. Fakty które mam:

Osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, tj. mogą zawierać "umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego". Przy czym to samo jest podane dla osób które nie są zdolne do czynności prawnych (poniżej 13go roku życia), one też mogą zawierać "umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego". Tutaj próbuję rozkminić różnicę, która jest wyraźnie zaznaczana na portalach prawnych, ale nie idzie mi to.

Niestety też pojęcie "umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego" jest tak niejasno rozpisywane na wszystkich portalach, że właściwie nic nie wiem. Generalnie to do czego doszedłem, to to że inaczej się to ma np. do 8 latka, a inaczej do 14 latka.

Generalnie coś co próbuję rozgryźć, to to czy np. osobie o ograniczonej zdolności do czynności prawnej (13-18 lat) mogę sprzedać jakieś drobne rzeczy, typu gra, pad do konsoli, czy inne drobne akcesoria, nie obawiając się że rodzic wparuje i zażąda zwrotu pieniędzy. Wyjaśni ktoś to po ludzku?
  • 5