Wpis z mikrobloga

#grammarnazi #jezykpolski #jezykowezagwozdki #ubierajsiezwykopem

W języku polskim powszechnie używa się wielu błędnych wyrażeń.


Spośród wszystkich błędów tym, który denerwuje mnie najbardziej, jest niewłaściwe używanie słowa ubrać. O ile na wcześniej wymienione błędy duża część społeczeństwa jest wyczulona i zwraca na nie uwagę, o tyle na „ubieranie” prawie nikt. A błąd jest oczywisty i drażni moje uszy niewyobrażalnie. Młodość spędziłem na zachodnim Mazowszu gdzie nie zauważałem tego błędu i nie zdawałem sobie sprawy ze skali zjawiska, ale po rozpoczęciu studiów w Trójmieście zacząłem zauważać, że znajomi studenci z dosłownie wszystkich stron Polski posługują się tym małopolskim regionalizmem*.

Zanim dodam swoje 3 grosze, przywołam:
*prof. Mirosław Bańko
prof. Jan Miodek
prof. Jerzy Bralczyk
*dr Katarzyna Kłosińska

Wielu Polaków mówi „ubrałem buty”, „ubrałem spodnie”, „ubrałem sweter”, „ubrałem kurtkę”.
Jeżeli tak mówicie, to w rzeczywistości wysyłacie komunikat, że przystroiliście czymś buty, przystroiliście czymś spodnie, nałożyliście coś na sweter, a kurtkę owineliście szalikiem.

Powinniście zatem powiedzieć włożyłem buty, włożyłem spodnie,włożyłem sweter, włożyłem kurtkę (dopuszczalna jest też forma założyłem – takiej formy używano w moich rodzinnych stronach i mi również bardziej odpowiada).
Jeżeli chcecie użyć słowa „ubrać”, możecie również powiedzieć: ubrałem się w buty, ubrałem się w spodnie, ubrałem się w sweter, ubrałem się w kurtkę.

Możemy ubrać:
siebie, człowieka, choinkę, psa.
Możemy ubrać się w/włożyć/założyć:
spodnie, czapkę, kurtkę, buty.

Na koniec zdjęcie pokazujące jak wygląda „ubranie choinki” przy założeniu, że „ubranie spodni” jest poprawne:
Pippo - #grammarnazi #jezykpolski #jezykowezagwozdki #ubierajsiezwykopem

W języku ...

źródło: comment_4pJLMo2mSPntvYWbXflVYMZ6TudqZqwC.jpg

Pobierz
  • 68
  • Odpowiedz
@lucku: Masz rację, w obrębie regionu używanie takiego zwrotu jest akceptowane. Odsyłam Cię do podlinkowanego przeze mnie we wpisie komentarza dr Katarzyny Kłosińskiej.
Sytuacja ma się podobnie jak z wychodzeniem na dwór i na pole, z tą różnicą, że w przypadku wychodzenia, ludzie od razu dostrzegają różnice regionalne. W przypadku ubierania niestety są zatarte. Niestety, bo jak pisałem we wpisie, taka forma nie ma sensu.
Poza tym, warto zwrócić uwagę także ludziom z Małopolski, że ta forma to tylko i wyłącznie regionalizm, a więc jest niepoprawna w języku formalnym.

nie widzę sensu w takim czepianiu się przede wszystkim dlatego, że każdy doskonale rozumie, co osoba mówiąca „niepoprawnie” chce
  • Odpowiedz
jest niepoprawna w języku formalnym


@Pippo: to dlaczego czepiasz się o to ludzi, piszących w komentarzach na wykopie? Trudno mi też sobie wyobrazić sytuację formalną, w której mówi się o ubieraniu, czy jak kto woli, wkładaniu swetra, więc ten błąd jest popełniany bardzo rzadko. I nie sądzę, że jeśli ktoś powie "ubiera kurtkę bo jest zimno" nie zostanie zrozumiany.
  • Odpowiedz
@Pippo: Biednyś. Tak po Tobie jadą, a ja bym Ci dała i z 5 plusów. Jeden z najbardziej drażniących mnie błędów i chwała Ci za próbę zwrócenia na niego uwagi.
  • Odpowiedz
@Pippo: U mnie w domu zawsze mówiło się "ubrać się w coś"... Też zauważam, gdy ktoś chce ubierać kurtkę czy spodnie - ale jakoś nie zwracam na to uwagi.

Nie mniej - dla mnie jak najbardziej naturalne jest ubieranie się w coś...
  • Odpowiedz
Ból dupy pod tym wpisem nieziemski xD.
A wy się nauczcie mówić, przegrywy.

Dla autora brawa za poruszenie w końcu tego tematu w merytoryczny sposób.
  • Odpowiedz