Wpis z mikrobloga

Koledzy sprawa techniczna.
Po ponad roku wróciłem do brzdąkania, MPD i klawisze zakupione, zamierzam jeszcze kupić dysk SSD. I tutaj pytanie - jeśli zamierzam działać np. na Abletonie i Kontakcie to muszę mieć Kontakta razem z bibliotekami brzmień na tym dysku żeby śmigało ja trzeba? Czy wystarczy że system jest na tym dysku i zainstaluję moje programy na nim? Mam obecnie 3 dyski SATA i nie wiem czy wystarczy mi 120 GB SSD, może powinienem kupić większy.
#produkcjamuzyki #tworzeniemuzyki
  • 7
@aifeme: Skoro dysk SSD swoją prędkością odczytu i czasem dostępu ma wyręczać pamięć RAM z przechowywania sampli, no to muszą one się tam fizycznie znaleźć, bo jak inaczej miałoby to działać, hm? ;)) Nie wystarczy zainstalować system i programy, multisample także muszą się tam znaleźć żeby były szybko czytane z tego miejsca, bo to głównie o nie się tutaj rozchodzi, nie DAW, program ani nawet system.
@NeXIcE: Wbrew pozorom kwestia nie jest tak oczywista. Jeśli chodzi faktycznie o wyręczenie pamięci RAM, to sample mogą znajdować się gdziekolwiek. Ważne aby plik wymiany znajdował się na szybkim dysku, bo to on służy za pomoc dla pamięci RAM gdy zaczyna jej brakować i do niego pierwotnie sample zostaną załadowane. Natomiast jeśli chodzi o najzwyczajniejszy dostęp do danego pliku, to sprawa wygląda tak jak ją przedstawiłeś.
Ja moje "Kontakty" trzymam na karcie microSD i jedyny problem to taki, że karty >128GB są niemożebnie drogie. Załadowanie biblioteki do pamięci trwa do kilku sekund, póżniej już bezproblemowo, także w przypadku Abletona który domyślnie odgrywa sample z dysku a nie z RAM.
@j3d1: Powiedziałbym, że zależy od sposobu użytkowania. Pisząc to brałem za punkt odniesienia, że większość multisampli zajmuje naprawdę sporo miejsca, licząc w setkach GB. Przykładowo taki CCC od East West dostarczany jest na 1TB dysku, a biblioteki do Kontakta nie są wcale mniejsze. Zakładam, że ktoś kto myśli o dysku SSD nie ma zamiaru wczytywać małych bibliotek, bo te spokojnie mieszczą się w pamięci RAM i doczytują z HDD, w tym
@outcore: @j3d1: @NeXIcE: Znajomy informatyk mi powiedział, że wystarczy, że system i DAW będzie postawiony na SSD i i tak będzie spora różnica. Nie wierzę mu do końca. W sumie to moje banki to jakieś 100 GB, poza tym lubię pograć w gry i trochę mi się nie widzi wywalanie hajsu na dysk 500 GB, szczególnie, że kompa też mam do wymiany ;)
Chodzi mi głównie o to, żeby