Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w #szczecin miała miejsce skomplikowana operacja. W szpitalu Zdunowo przeszczepiono (po raz piąty!) płuca pacjentowi z mukowiscydozą. Ten przypadek lekarze uważali za trudny i skomplikowany. Prof. Tomasz Grodzki, dyr. Szpitala Zdunowo w Szczecinie informuje, że pacjent trafił do szpitala na wózku inwalidzkim, a wyszedł na własnych nogach. Mężczyźnie przeszczepu odmówiły cztery największe światowe ośrodki m.in. w Wiedniu. Wszystko przez to, że pacjentowi w dzieciństwie częściowo usunięto lewy płat płuca - pozostał tylko trudno dostępny, niewielki fragment. Prawy płat zajmował niemal 3/4 klatki piersiowej.

#ciekawostki #polska #nauka #liganauki #wiadomosci #medycyna #mukowiscydoza #grupazawyzaniapoziomu
Twinkle - Dzisiaj w #szczecin miała miejsce skomplikowana operacja. W szpitalu Zdunow...

źródło: comment_rEYyGHy7FLdcpJKqguOwxeYLWcNLlIE0.jpg

Pobierz
  • 27
@Twinkle: Operacja była dzisiaj, a pacjent już "wyszedł o własnych nogach" ze szpitala? Serio? Fajnie, że wykonuje się u nas takie operacje, to duży sukces polskich lekarzy, ale trzeba też być świadomym, że nie prowadzi to do wyleczenia, a jedynie do wydłużenia życia i poprawy jego komfortu, ponieważ to choroba ogólnoustrojowa o podłożu genetycznym. Ja się zgadzam z @Eyes_On_You, że czekanie x lat na jakieś badanie jest patologią, często różne
@hamartoma: Nie wiem jak było. Kopiowałam ze strony szczecińskiego TVP.
Ja też się z tym zgadzam, ale nie uważam za w porządku ustawienie wyżej wspomnianego człowieka z "prostym badaniem".
@Eyes_On_You: Na jakie badanie czekasz latami?
@Twinkle: No i wreszcie coś ciekawego na mirko, tylko straszną sieczkę zrobili dziennikarze:
nie ma czegoś takiego jak lewy płat płuca, chodziło o płat lewego płuca (górny lub dolny)
operacja nie była trudna z powodu dostępu, czy wielkości płuc, a problemów z "przyłączeniem" nowego płuca, gdyż przez wcześniejszą resekcje pacjent miał zmienione oskrzela i unaczynienie, no i dodatkowo był chory na zapalenie wątroby typu