Wpis z mikrobloga

@ossj: Wg mnie (jestem odlewnikiem) to jeżeli chodziłoby o długość powierzchni obrabianej to by było bez sensu. Ze względu na to, że np. miałbyś detal mega długi i niski to na wysokości byłoby mało naddatku, co z punktu widzenia odlewnika jest bez sensu, bo taki detal będzie się krzywił. Chociaż, z normami to różnie bywa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@matek22: no z tego punktu widzenia to jest sensowne żeby na całości zachować naddatek taki sam, ale obróbka skrawaniem wygląda trochę inaczej, pytałem ostatnio takiego młodego magistra u którego robię projekt i mam użyć tych normatywnych naddatków, czy liczy się cały detal jako długość czy jedynie powierzchnie i powiedziała ,że powierzchnię co dla mnie wydaje się dziwne i budzi wątpliwości.. W książce do tego przedmiotu jest jeden przykład i pisze z
@ossj: Ciekawe czy gość ma jakąś praktykę. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja zazwyczaj daję podobne (w górze formy więcej, bo się syf zbiera) i nikt nie narzeka póki co. :] Są wyjątki jak sobie daję naddatki malutkie na powierzchniach nieobrabianych.
@ossj: powierzchnia
nie wiem jak rozumujesz że wydaje ci się dziwne, ale jest to całkowicie logiczne - łatwiej uzyskać np. płaskość na 50 mm niż na 500 (prostopadłość osi obrabiarki itd.)

gabaryty przedmiotu obrabianego (jak i nieskończoną ilość innych warunków dodatkowych, których nie sposób przewidzieć) też się uwzględnia - normatywy podają nam przedział, ale to technolog decyduje o ostatecznej wielkości naddatku
@padobar: z początku też tak myślałem i dlatego nawet pytałem, bo koledzy brali cały wymiar no ale jak czytałem literaturę to naddatki okazały się takie jakby się brało cały detal i też jeśli mamy jakiś wielki gabaryt to obrabianie go na wiele małych powierzchni może też nie być zbyt sensowne jeśli byśmy brali te powierzchnie pod uwagę no ale w sumie logiczniejsze byłoby tak jak mówisz sama powierzchnia i tak też
@ossj: no ale z drugiej strony jeśli powierzchnia detalu bedzie obrabiana tylko np. w 10% powiedzmy miejsce połączeniowe to troche bez sensu robic caly detal większy, ja bym zrobil tak jesli bierzesz to z jednego kawałka metalu np pret walcowany to przyjabym naddatki dla danej powierzni i wziął dostatecznie duży element mimo że reszta będzie miała za duże naddatki (nie będzie obrabiana) jeśli dodajesz specialnie częśc która ma być obrabiana do