Wpis z mikrobloga

@Ginden: faktycznie trochę się pospieszyłem z tą oceną, ale myślę, że Twoja też nie jest do końca słuszna. Jeżeli uznać, że góra to konserwatysm to SLD wypada mniej/więcej na środku między zielonym i czerwonym, PiS między czerwonym i niebieskim (chociaż to w zasadzie trochę to i trochę to. Natomiast kongres nowej prawicy na pewno jest mocno na prawo, za to czy bliżej mu do konserwatyzmu czy libertarian to ciężko stwierdzić.
  • Odpowiedz
@dreaper: a czemu PiS na środku? Chcą ograniczyć prywatyzację, utrzymać kontrolę państwa nad częścią spółek (przemysł ciężki, energetyka, itd.), zwiększyć opiekę socjalną, płacę minimalną, lubią się ze związkami zawodowymi - moim zdaniem, mocno na lewo.
  • Odpowiedz
@Ginden: Bo są tam pytania np. o wysokość podatku dla najbogatszych, a stawki podatkowe mamy różne Nie mówiąc o całości przepisów fiskalnych, czyli np. odpisach). Jest pytanie o politykę antyterrorystyczną i jej wpływ na nasze swobody obywatelskie (nieporównywalna skala) itp.
  • Odpowiedz
@Ginden:

wysokość podatku swobodnie można odnieść do Europy


Niby jak?

W USA mają 7 progów podatku dochodowego, a my 3. W dodatku u nas w najwyższym progu podatek jest mniejszy. Pozostaje tez kwestia niewymierności samych progów.
  • Odpowiedz
@Ginden: Bogaci płacą wysokie podatki - gdzie? To chyba ma znaczenie, w zależności od wysokości tych podatków, prawda?

Jakbyś miał pytanie: płacimy za wysoki VAT, tez uznałbyś to za pytanie neutralne geograficznie?

Jest jeszcze kwestia tego, co możesz, a czego nie możesz odliczyć od podatku - dla mnie to przynajmniej bardzo ważne pytanie przy takiej refleksji.

Generalnie dla mnie spora cześć pytań była sformułowana zbyt ogólnie.

(btw. podejrzewałam siebie jednak o
  • Odpowiedz
@dziadekwie:

Jakbyś miał pytanie: płacimy za wysoki VAT, tez uznałbyś to za pytanie neutralne geograficznie?


Oczywiście, bo swoje odpowiedzi porównuję nie z Somalią, Singapurem czy USA, ale z innymi mieszkańcami Polski, zief.

Jest jeszcze kwestia tego, co możesz, a co nie możesz odliczyć od podatku - dla mnie to przynajmniej bardzo ważne pytanie przy takiej refleksji.


Prawdziwe pieniądze oszczędza się na zabawach prawem własności, definicjami i krajem, w którym płaci się
  • Odpowiedz
@Ginden:

ale z innymi mieszkańcami Polski, zief.


I sądzisz, że autorzy testu mieli na myśli wysokość najwyższego progu podatkowego w Polsce? :-) Naaaah, chyba nie.

Prawdziwe pieniądze oszczędza się na zabawach prawem własności, definicjami i krajem, w którym płaci się podatki, a nie na odliczeniach finansowych. ;)


No ale nie tego dotyczyło pytanie.
  • Odpowiedz
@dziadekwie:

I sądzisz, że autorzy testu mieli na myśli wysokość najwyższego progu podatkowego w Polsce? :-) Naaaah, chyba nie.


Co nie zmienia faktu, że każdy odpowiada zgodnie ze swoim krajem i można porównywać wyniki. ;)

No ale nie tego dotyczyło pytanie.


Informuję Cię, że możliwości odliczeń nie robią znaczącej różnicy najbogatszym.
  • Odpowiedz