Wpis z mikrobloga

Przyrzeczenie harcerskie:

Na mój honor, z Łaską Bożą, przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim i przestrzegać Prawa Harcerskiego.


Czyli jeśli ktoś nie wyznaje jedynej słusznej religii, tylko jest np. muzułmaninem lub ateistą to nie może zostać harcerzem?

#pytanie #harcerstwo #religia #katolicyzm #ateizm
  • 8
@lewak_zbierajacy_minusy: Tylko fragment o Europie chrześcijańskiej może być powodem do niezadowolenia muzułmańskiego harcerza, bo resztę możesz interpretować pod jego religię. Do Ateisty to bez różnicy, bo nie wyznaje wiary, a chęć służby Bogu, którego nie ma. Co do pomocy kościołowi to jest zobowiązany pomagać bliźnim wiec to się jakby zawiera.
@lewak_zbierajacy_minusy: To jest przyrzeczenie zhp i zhr:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

A wiec również jest odniesienie do boga. W sieci można znaleźć informacje, że opracowywana jest wersja alternatywna dla niewierzących. Ostatni projekt:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, dążyć do Sprawiedliwości i Prawdy, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu

Czasopisma katolickie
@besiaczek: Tak, masz rację. Chodziło mi o ten przypadek przysięgi, o wyższe dobro i pomoc jaką służy harcerstwo. Nie mialem na myśli wyznania wiary np. w Allaha, by ocalić swoje życie unikając prześladowań.
@lewak_zbierajacy_minusy:
To jest rota przyrzeczenia w ZHP.
'Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.'
Kwestia Boga w harcerstwie zależy od środowiska, drużyny, drużynowego. Mój drużynowy, który jest ultra kato, uważa, że każdy musi składać przyrzeczenie w wersji z Bogiem. Ja też składałem z 'Bogiem', choć w niego nie wierzę. Ale ja miałem na to wyje... :)

Obecnie pełnię funkcję